بارداری-بعد-از-جراحی-زیبایی-شکم-

آیا می توان بعد از جراحی زیبایی شکم باردار شد؟

آنچه می خوانید...

متأسفانه، رژیم غذایی و ورزش همیشه هنگام تلاش برای رسیدن به اهداف بدن ما کاملاً مؤثر نیستند. ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یک روش جراحی است که در طی آن جراح به اصلاح شکل ظاهری شکم می پردازد. جراح این کار را با برداشتن پوست اضافی و سفت کردن عضلات اطراف شکم انجام می دهد. در برخی موارد، لیپوساکشن نیز برای از بین بردن چربی اضافی سرسخت مورد نیاز است. در طی سال‌های اخیر، عمل جراحی شکم برای بسیاری از زنانی که نگران شل شدن پوست اضافی (به دنبال بارداری یا کاهش وزن) هستند یا با افزایش وزن مشکل دارند، به یک روش محبوب تبدیل شده است. با این حال، نگرانی اصلی در مورد جراحی شکم این است که آیا باردار شدن بعد از جراحی شکم خطرناک است یا خیر. در ادامه این نوشتار به این موضوع پرداخته می شود.

آیا می توان بعد از عمل جراحی شکم بچه دار شد؟

بارداری بعد از عمل جراحی شکم به هیچ وجه خطرناکتر نیست، بیمارانی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده اند، مانند سایر زنانی که جراحی زیبایی انجام نداده اند، شانس داشتن یک نوزاد سالم را خواهند داشت. با این حال، این مساله بدان معنا نیست که بارداری بعد از عمل جراحی شکم ایده آل است و می تواند عواقب آزاردهنده ای به همراه داشته باشد.

آیا بچه دار شدن بعد از تامی تاک بی خطر است؟

در ابتدا می توانید مطمئن باشید که جراحی شکم شما به هیچ وجه نباید خطرات بارداری سخت یا ناموفق را افزایش دهد. بیشترین خطری که شما انجام می دهید این است که احساس کنید که بارداری کمی سخت تر از بارداری هایی است که ممکن است قبل از جراحی خواهید داشت. با این حال، نباید هیچ درد یا ناراحتی شدیدی برای شما ایجاد کند. بدن شما به همان اندازه قادر به باردار شدن بعد از عمل جراحی زیبایی شکم و داشتن یک بارداری ایمن و موفق خواهد بود که قبل از جراحی پلاستیک می توانستید داشته باشید. با این حال، فرض کنید در اولین جلسه مشاوره خود قصد انجام ابدومینوپلاستی را دارید. در این صورت، جراح پلاستیک شما احتمالاً از شما می پرسد که آیا می خواهید دوباره باردار شوید یا خیر.

این به این دلیل نیست که نمی توانید در آینده صاحب فرزند شوید. این فقط به این معنی است که شما احتمالاً مجبور خواهید بود مراقبت های بیشتری را مقابل آنچه که لازم است انجام دهید. در برخی موارد، داشتن فرزند پس از جراحی شکم تغییر قابل توجهی در بدن زن پس از بارداری ایجاد نمی کند.

با این حال، عوارضی ممکن است رخ دهد، و این احتمال وجود دارد که پس از زایمان، پوست اضافی در اطراف شکم باقی بماند. بسته به سن و بارداری قبلی شما احتمال این امر بسیار بیشتر خواهد بود. اگرچه این کار هیچ مشکل پزشکی ایجاد نمی کند، اما احتمالاً باید یک جراحی ابدومینوپلاستی دیگر انجام دهید. طبیعتاً، این بدان معناست که باید دوباره هزینه آن را بپردازید، برای انجام آن وقت بگذارید، و مجبور به انجام مجدد عمل جراحی شوید! بهترین کار این است که قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی صبر کنید تا فرزندان خود را به دنیا بیاوردید.

چه مدت بعد از عمل جراحی شکم می توانید بچه دار شوید؟

برای برخی از مادران، بچه دار نشدن بعد از ابدومینوپلاستی یک گزینه نیست. اگر بچه دار شدن شما تمام نشده است اما قبلاً جراحی پلاستیک در اطراف شکم خود انجام داده اید، لازم است حداقل 6 ماه پس از عمل جراحی قبل از بارداری صبر کنید. بیمارانی که جراحی پلاستیک روی عضلات شکم و پوست شکم خود انجام داده اند به این شش ماه برای بهبودی نیاز دارند.البته، در صورت وجود هرگونه عارضه در انجام عمل جراحی، زمان بهبودی ممکن است متفاوت باشد. قبل از اینکه تصمیم به بارداری بگیرید، باید با جراح پلاستیک دارای مجوز بورد خود مشورت کنید، فقط مطمئن باشید.

همانطور که می‌دانید، بارداری تلاش زیادی می‌طلبد و عوارض خود را بر بدن وارد می‌کند. اگر بدن شما به تازگی تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گرفته باشد، عاقلانه نیست که چنین کاری را به این سرعت انجام دهید، زیرا خطر یک بارداری سالم را برای شما و جنین افزایش می دهد.

با این حال، اگر قبل از اینکه با جراح پلاستیک خود مشورت کنید باردار شده اید، باید در اسرع وقت به پزشک خود و جراح اطلاع دهید تا در طول بارداری شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کنند.

بارداری بعد از جراحی شکم

آیا بارداری باعث از بین نتایج جراحی شکم می شود؟

انجام عمل جراحی زیبایی شکم قبل از بارداری عاقلانه نیست. اگرچه شما می توانید (مانند قبل از عمل) یک نوزاد سالم و بارداری داشته باشید، به احتمال بسیار زیاد بعد از بارداری به یک عمل جراحی شکم دیگر نیاز خواهید داشت.

اگر بعد از انجام جراحی پلاستیک شکم باردار شوید، به احتمال زیاد پوست شما کشیده می شود و افتادگی پیدا می کند، ماهیچه های شکم از هم جدا می شوند و چربی اضافی شکم باقی می ماند.

متأسفانه، برای اکثر زنانی که قبل از باردار شدن، عمل جراحی روی شکم خود انجام داده‌اند، به این معنی است که بعد از زایمان باید یک بار دیگر عمل جراحی شکم انجام دهند.

توصیه می شود برای جراحی زیبایی شکم مجدد، حداقل 12 ماه پس از زایمان صبر کنید.

درک این نکته ضروری است که به همان اندازه که بارداری ممکن است بر بدن شما تأثیر بگذارد، بدن شما با بهبودی پس از تولد نوزاد و مراقبت از فرزندتان تغییرات زیادی خواهد کرد.

هر جای زخم از بدو تولد برای بهبودی نیاز به زمان دارد، البته موارد دیگری نیز وجود دارد.

هورمون های شما با عضو جدید خانواده سازگار خواهند شد. به عنوان مثال، اگر به کودک خود از سینه خود شیر بدهید، این روی کل بدن شما تأثیر می گذارد.

بنابراین قبل از انجام یک جراحی دیگر باید منتظر بمانید تا ببینید بدن شما چگونه تکامل می یابد.

نتیجه گیری

این کاملا طبیعی است که در مورد انجام یک تامی یا مینی تام شکم نگرانی داشته باشید. همه زنان باید در مورد تأثیراتی که هر روش پزشکی می تواند داشته باشد، نه تنها بر بدن آنها بلکه بر پتانسیل آنها برای تشکیل خانواده در آینده توجه کنند.

اگر نگرانی اصلی شما در مورد کوچک کردن شکم یا ابدومینوپلاستی این است که بدن شما قادر به تحمل بارداری نباشد، می توانید با جراح پلاستیک خود مشورت کنید. اصلی ترین چیزی که خانم ها بعد از بارداری تجربه می کنند افتادگی پوست ناشی از کشیدگی است. با این حال، راه هایی برای رفع این مشکل در آینده با انجام یک جراحی زیبایی شکم دیگر وجود دارد. بنابراین توصیه می شود که قبل از انجام این جراحی مطمئن شوید که فرزند آوری شما کاملاً به پایان رسیده است!

منبع

https://www.liniacosmeticsurgery.co.uk/blog/can-you-have-baby-after-tummy-tuck
دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *