دوران نقاهت بعد از جراحی لیفت صورت

دوره نقاهت جراحی لیفت صورت

آنچه می خوانید...

لیفت صورت یکی از انواع رایج جراحی زیبایی صورت است که می تواند چین و چروک و افتادگی صورت را از بین ببرد و به جوان تر شدن ظاهر صورت کمک کند. با این حال، بسیاری از افراد نگران بهبودی و دوره نقاهت جراحی لیفت صورت هستند. در این مطلب، نکات مراقبتی و چیزی که بعد از جراحی تجربه خواهید کرد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بهبودی پس از جراحی لیفت صورت می تواند چالش برانگیز باشد، با این حال، نتایج این جراحی ارزش آن را دارد. روز به روز، تورم و کبودی بهبود می یابد و پس از چند هفته، می توانید نتایج را مشاهده کنید.

نقاهت بعد از جراحی لیفت صورت

بعد از جراحی لیفت صورت چه اتفاقی می افتد؟

لیفت صورت یک جراحی زیبایی بسیار محبوب برای افرادی که می خواهند دوباره جوان تر به نظر برسند. هدف این جراحی، جوانسازی صورت و گردن و از بین بردن علائم پیری است.

با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شل و افتاده می شود. به مرور، چین و چروک، افتادگی گونه ها، دوتایی شدن چانه و خطوط اطراف چشم روی صورت شما نمایان می شوند. در طول جراحی لیفت صورت، جراح یک برش در اطراف گوش یا در امتداد لبه صورت شما ایجاد می کند. سپس از این برش برای کشیدن بافت صورت استفاده می کند. سپس بافت صورت را با بخیه ثابت می کند و پوست اضافی را از بین می برد.

جراحی لیفت صورت معمولا یک جراحی موفقیت آمیز است و نتایج خوبی را به همراه دارد. عوارض جراحی لیفت صورت نادر هستند و در صورت انجام درست مراقبت های بعد از جراحی و انتخاب بهترین جراح لیفت صورت، عوارض سختی را تجربه نخواید کرد.

دوره نقاهت بعد از جراحی لیفت صورت

بهبودی پس از لیفت صورت معمولاً چند هفته طول می کشد. در این مدت، باید استراحت کنید و از زخم های خود مراقبت کنید. در چند روز اول پس از لیفت صورت باید منتظر کمی کبودی و درد و همچنین تورم صورت و گردن باشید.

روز به روز و هفته به هفته این علائم از بین می روند. شما می توانید در مدت زمان نسبتاً کوتاهی به سر کار برگردید، ورزش کنید و به پهلو بخوابید. ما یک جدول زمانی آموزنده برای بهبود لیفت صورت تهیه کرده‌ایم تا شما را در مورد آنچه که باید در طول دوره بهبودی بدانید راهنمایی کنیم:

دوران نقاهت بعد از جراحی لیفت صورت

بلافاصله پس از جراحی

جراحی لیفت صورت معمولا تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی انجام می شود. این بدان معنی است که شما در طول عمل بیهوش هستید. هنگامی که جراح پلاستیک شما عمل جراحی را به پایان رساند، متخصص بیهوشی شما را از خواب بیدار می کند. سپس به اتاق ریکاوری که معمولاً در مجاورت اتاق عمل است، منتقل می شوید. از آنجا، کادر درمان قبل از انتقال شما به بخش، شما را برای مدت کوتاهی تحت نظر خواهند داشت.

شما باید انتظار داشته باشید که بلافاصله پس از لیفت صورت، احساس خستگی و خواب آلودگی کنید. با از بین رفتن داروی بیهوشی، هوشیارتر خواهید شد، با این حال، ممکن است کمی درد نیز تجربه کنید. برای کنترل درد، جراح معمولا برای شما داروی مسکن تجویز می کند.

روز اول و دوم بعد از جراحی

به احتمای زیاد، نیاز است تا یک شب را در بیمارستان بستری باشید. یک بانداژ دور سر، پشت گوش‌ها و زیر چانه‌تان پیچیده می‌شود که معمولاً روز بعد برداشته می شوند.

شما می توانید در روز دوم پس از لیفت صورت به منزل بازگردید. بعد از جراحی، قادر به رانندگی نخواهید بود و لازم است تا از قبل برای بازگشت به خانه با فرد دیگری هماهنگ کنید. همچنین ممکن است نیاز باشد که در دو هفته اول پس از لیفت صورت از چانه بند مخصوص استفاده کنید تا به بهبود نتیجه کمک کند.

بعد از جراحی لیفت صورت

روز سوم و چهارم

کبودی و تورم 3 روز پس از جراحی به اوج خود می رسد. ممکن است متوجه شوید که یک طرف صورت بیشتر از طرف دیگر آسیب دیده یا متورم شده است، نگران نباشید، این کاملا طبیعی است.

همچنین ممکن است لکه های خون را از زخم لیفت صورت خود مشاهده کنید که این امر نیز طبیعی است نیازی به نگرانی نیست. اگر خونریزی بیش از حد است و متوقف نمی شود، باید فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

در روز سوم پس از جراحی، می‌توانید بدون نگرانی در مورد ریختن آب روی زخم‌هایتان دوش بگیرید. آنچه مهم است این است که ناحیه صورت و گردن خود را مالش ندهید و از صابون مناسب برای زخم استفاده کنید. پس از اتمام کار، صورت و زخم های خود را با حوله به آرامی خشک کنید و زخم ها و پوست صورت را نکشید.

در این دوره بهبودی لیفت صورت، باید تمام تلاش خود را برای استراحت و ماندن در خانه انجام دهید. شما باید از هر گونه ورزش و فعالیت بدنی ​​خودداری کنید.

روزهای 4-7

تورم و کبودی اطراف زخم های لیفت صورت پس از هفته اول شروع به بهبود می کند. در این مدت ممکن است مجددا برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

هفته 1-2

تا پایان هفته اول، تورم و کبودی به طور قابل توجهی بهبود یافته و با گذشت زمان این روند ادامه خواهد داشت. شما می توانید در این مدت به کار خود بازگردید. علاوه بر این، می توانید به تدریج ورزش های کم خطر مانند پیاده روی را شروع کنید. با این حال، ورزش های تماسی، دو، وزنه برداری و ورزش هایی که شامل حرکت گردن هستند در این مرحله از بهبود لیفت صورت ممنوع هستند.

تا پایان هفته دوم، به هیچ وجه نیازی به داروهای مسکن نخواهید داشت. با این حال، شما همچنان باید به پشت بخوابید و از ورزش های شدید خودداری کنید.

هفته های 3-4

در این مدت، صورت شما شکل طبیعی خود را به دست خواهد آورد و متوجه بهبود چشمگیر خواهید شد. با کاهش تورم، نتایج نهایی لیفت صورت شما آشکارتر می شود.

متوجه خواهید شد که دیگر پوست اضافی وجود ندارد، چین و چروک ها کاهش یافته اند، دیگر از چانه دوتایی خبری نیست و گونه های سفت تری خواهید داشت. در پایان این مرحله، علائم جراحی تقریباً از بین خواهند رفت. کمترین تورم، بدون کبودی و درد نباید تا این مرحله باقی بماند.

یک هفته بعد از جراحی لیفت صورت

یک ماه پس از جراحی

یک ماه پس از جراحی لیفت صورت، می توانید بیشتر فعالیت های بدنی را از سر بگیرید. می توانید دویدن، شنا و دوچرخه سواری کنید. اگر معمولاً به پهلو می‌خوابید، از این پس می توانید این عادت را از سر بگیرید. نیازی به استفاده از تکیه گاه یا بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب نیست.

پیشنهاد می کنیم از برنزه کردن خودداری کنید و از محافظ مناسب صورت (SPF 30+) استفاده کنید. نور بیش از حد خورشید می تواند بر رشد اسکار تأثیر بگذارد و منجر به تجمع رنگدانه بیش از حد شود. اسکار لیفت صورت شما طی چند ماه آینده بهتر می شود و اگر دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی را به خوبی دنبال کنید تقریباً نامرئی خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

نکات زیر می تواند بهبودی بعد از لیفت صورت را سرعت دهد و دوران نقاهت را راحت تر کند:

  • برای کاهش ورم و کبودی، از کمپرس سرد استفاده کنید
  • توصیه می شود حداقل به مدت 1 ماه از خوابیدن به صورت خودداری کنید
  • هنگام خواب، با چند بالشت سر خود را در ارتفاع قرار دهید
  • 2 تا 3 ماه پوست خود را برنز نکنید
  • از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید
  • 3 هفته قبل و بعد از جراحی سیگار نکشید
  • تغذیه مناسب داشته باشید و آب زیاد بنوشید

کلام آخر

جراحی لیفت صورت معمولا یک جراحی ایمن است و در صورتی که دوران نقاهت را به خوبی بگذرانید، عوارض خاصی به همراه ندارد و می تواند نتایج خوبی را ایجاد کند.

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *