جراحی-لاپاراتومی-

جراحی لاپاراتومی چیست؟

آنچه می خوانید...

لاپاراتومی (laparotomy) نوعی جراحی است که جراح برای یافتن علت مشکلاتی (مانند درد شکم یا خونریزی) که آزمایش نمی تواند آنها را تشخیص دهد ناحیه شکم بیمار باز می کند. لاپاراتومی زمانی که آسیب شکمی نیاز به مراقبت های پزشکی اورژانسی و ویژه دارد استفاده می شود.

در هنگام انجام این عمل جراح یک برش بزرگ در شکم بیمار ایجاد می کند. سپس جراح می تواند اندام های داخل شکم را ببیند و آن ها را به طور کامل بررسی کند. اگر جراح علت درد و یا خونریزی را در طول عمل پیدا کند می تواند درمان را همان موقع انجام دهد. اما در موارد دیگر ممکن است به جای این نوع عمل از یک جراحی کم تهاجمی به نام لاپاراسکوپی اکتشافی استفاده شود. در این روش از یک دوربین و چندین برش کوچک در حین جراحی استفاده می شود. اما در بسیاری از موارد لاپاراتومی اکتشافی ترجیح داده می شود.

در واقع در عمل لاپاراتومی جراح یک برش در حفره شکم بیمار ایجاد می کند. این عمل برای بررسی اندام های درون شکمی و کمک به تشخیص هر گونه مشکل از جمله درد و خونریزی در شکم صورت می گیرد. در بسیاری از موارد، درد و یا خونریزی پس از شناسایی می تواند در طول لاپاراتومی توسط پزشک برطرف شود. اما در موارد دیگر، عملیات دوم نیز مورد نیاز است. اندام های شکمی شامل دستگاه گوارش (مانند معده، کبد و روده) و اندام های دفع کننده (مانند کلیه ها و مثانه) است. یک دلیل رایج برای لاپاراتومی بررسی درد های موجود در این اندام ها ی باشد. جراح شما ممکن است نیاز به عمل داشته باشد تا علت دقیق درد شما را دریابد. برای مثال، ممکن است لازم باشد قبل از شروع درمان، علت خونریزی داخلی در دستگاه گوارش را مشخص کند یا محل سوراخ شدن روده شما را بیابد.

نحوه انجام لاپاراتومی

اندام هایی که ممکن است در طول انجام عملیات لاپاراتومی مورد بررسی قرار بگیرند شامل کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه ها، معده، روده باریک (روده باریک)، روده بزرگ (کولون یا روده بزرگ)، تخمدان ها، لوله های فالوپ و رحم (در زنان)، گره های لنفاوی، عروق خونی شکم و غشاهایی که حفره شکمی را می پوشانند می شوند.

یک دلیل رایج برای انجام عمل laparotomy بررسی درد های موجود در شکم بیمار است. جراح برای اینکه بتواند به راحتی و بدون مشکل اندام های زیرین شکمی را مشاهده کند از طریق پوست و عضله شکم یک برش بزرگ ایجاد می کند. سپس جراح برای پیدا کردن مشکل اندام های در معرض دید را به دقت بررسی می کند. پس از تشخیص علت بسته به نوع بیماری جراح ممکن است مشکل را همان موقع برطرف کند (به عنوان مثال، سوراخ شدن روده ممکن است توسط پزشک در همان زمان ترمیم شود). در موارد دیگر، ممکن است به عمل دوم نیز نیاز باشد. پس از انجام لاپاراتومی، عضله دیواره شکم و پوست روی آن به طور کامل بخیه زده می شود (دوخته می شود).

آماده شدن برای جراحی لاپاراتومی

لاپاراتومی در بیمارستان و توسط جراح متخصص انجام می شود. بیمار احتمالاً چند روز یا بیشتر در بیمارستان خواهد ماند. به منظور آماده شدن برای عمل جراحی می بایست موارد زیر را انجام دهید:

حتما پزشک خود را در مورد داروهایی که مصرف می کنید در جریان بگذارید. این دارو ها شامل دارو های بدون نسخه، دارو های نسخه ای، دارو های گیاهی، ویتامین ها و سایر مکمل ها می شوند. ممکن است لازم باشد تا مصرف برخی یا همه این دارو ها را برای مدتی قبل و بعد از عمل جراحی قطع کنید.

اگر که الکل می نوشید پزشک خود را حتما در جریان بگذارید. همچنین اگر آلرژی یا سایر مشکلات سلامتی دارید به پزشک خود حتما اطلاع دهید. این بیماری ها شامل بیماری های مختلف به ویژه هرگونه مشکلات خونریزی می شود. از تمامی دستورالعمل هایی که برای خوردن یا نوشیدن قبل از عمل توسط پزشک به شما داده شده است، پیروی کنید.

این امر بسیار مهم است که قبل از مراجعه به بیمارستان، تمام آزمایشاتی را که پزشک دستور داده است انجام دهید. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد قبل از عمل جراحی آن ها را قطع کنید.  قبل از مراجعه به بیمارستان حتما دوش بگیرید و لباس تمیز بپوشید. این امر را به خاطر داشته باشید که هیچگونه محصول پوستی (مام، اسپری، خوشبو کننده) نباید بعد از حمام استفاده شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد جراحی ابدومینوپلاستی

بهبودی بعد از جراحی لاپاراتومی

از آنجایی که افراد به دلایل مختلفی تحت عمل لاپاراتومی قرار می گیرند، زمان بهبودی آن ها می تواند به طور قابل توجهی در بین افراد متفاوت باشد. بسیاری از عوامل دیگر، از جمله سن و سلامت فرد، نیز می تواند معیار دیگری برای زمان بهبودی فرد باشد. افراد می توانند برای افزایش سرعت بهبودی خود در خانه استراحت کنند و به بدن خود اجازه بهبودی بدهند.

افراد پس از انجام laparotomy می بایست روز ها تا هفته ها، بسته به توصیه های پزشک، استراحت کنند. افراد باید تمریناتی را که پزشک به آن ها توصیه کرده را به طور کامل انجام دهند. در صورت امکان از افراد دیگر برای کمک در خانه و کارهای روزانه خود کمک بگیرند. از تمامی دستورالعمل های غذایی که پزشک به آن ها داده است پیروی کنند.

افراد باید طبق دستور پزشک داور های خود را مصرف کنند. بیماران تا شش هفته پس از عمل جراحی نباید به هیچ وجه کار های سنگین از جمله کشیدن یا هل دادن وسایل سنگین، ورزش های طاقت فرسا، فعالیت جنسی و شنا انجام دهند. معمولاً احساس خستگی یا احساس کمبود انرژی در دوران نقاهت امری طبیعی است. زیرا بدن در حالت بهبود قرار می گیرد همچنین تجربه طیف وسیعی از احساسات و مشکلات در هنگام خواب نیز امری بسیار رایج است.

افراد در دوران نقاهت یا به دلیل دارو هایی که مصرف می کنند و همینطور به دلیل اینکه بدن آن ها نیاز به استراحت دارد نباید رانندگی کنند. اگر پس از عمل جراحی خونریزی یا علائم عفونی در اطراف محل زخم ظاهر شود، مهم است که در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *