آیا پروتز سینه ایمن است؟ عوارض پروتز سینه چیست؟

آنچه می خوانید...

پروتز سینه یکی از روش های پرکاربرد برای بزرگ کردن سایز سینه است. بسیاری از افرادی که از کوچک بودن سایز سینه خود ناراضی هستند با انجام پروتز سینه میتوانند به سایر دلخواه خود دست پیدا کنند. اما آیا پروتز سینه عوارض دارد؟ عوارض پروتز سینه چیست؟

بسیاری از افراد قبل از تصمیم گیری برای پروتز سینه، در مورد عوارض ناشی از آن ابهام دارند. آگاهی از عوارض پروتز سینه به شما کمک میکند تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید. با ما همراه باشید؛ در این مطلب بطور کامل عوارض احتمالی پروتز سینه را بررسی خواهیم کرد.

پروتز سینه چگونه انجام میشود؟

پروتز سینه یکی از روش های بزرگ کردن سینه است که بسیاری از افراد برای رسیدن به سایر دلخواه خود از آن استفاده میکنند. جراحی پروتز سینه یک روش نسبتا ایمن است که تحت بیهوشی انجام میگیرد. این عمل به افرادی که سینه های آنها بطور مادرزادی یا تحت تاثیر عوامل مختلف کوچک شده است کمک میکند تا بتوانند اندازه سینه خود را متعادل کنند.

پروتز سینه معمولا از جنس سیلیکون است. طی جراحی پروتز سینه، پروتز ها معمولا زیر سینه و یا زیر عضلات قرار میگیرند و به سینه فرد حجم میدهند.

پروتز سینه

بیشتر بخوانید: چه کسانی میتوانند پروتز سینه را انجام دهند؟

آیا پروتز سینه عوارض دارد؟

پروتز سینه نیز مانند هر عمل جراحی ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. پروتز سینه بطور کل روشی ایمن است اما در برخی موارد نیز ممکن است با عوارضی همراه باشد. عوارض پروتز سینه با میزان مهارت و تخصص جراح و میزان دقت در انجام جراحی ارتباط مستقیم دارد. این جراحی اگر به درستی و توسط فرد باتجربه انجام شود عوارض جدی را به همراه نخواهد داشت؛ بنابراین بسیار مهم است که در انتخاب جراح متخصص دقت کافی به خرج دهید.

عوارض جراحی پروتز سینه

احتمال بروز عفونت

عفونت پروتز سینه یکی از مشکلاتی است که ممکن است در پی عدم استریل بودن وسایل جراحی و رعایت نکردن نکات بهداشتی بوجود آید. این عارضه که معولا نادر است، ممکن است دو الی سه هفته پس از جراحی ایجاد شود و نشان دهنده این است که پروتز سینه به مشکل برخورده.

از علائم ایجاد عفونت در پروتز سینه، قرمزی، التهاب و خروج ترشحات از سینه است. برای درمان این عارضه، پزشک معمولا از آنتی بیوتیک استفاده میکند. این مشکل در صورت رعایت نکات بهداشتی و مصرف به موقع دارو قابل درمان است اما در شرایط خاص اگر عفونت شدید باشد ممکن است به تخلیه پروتز سینه نیاز باشد.

خونریزی پس از پروتز سینه

خونریزی از عوارضی است که ممکن است تا دو هفته پس از جراحی رخ دهد. انجام برخی فعالیت های سنگین، ورزش کردن و فشار آوردن به سینه میتواند باعث بروز خونریزی پس از جراحی شود. در صورت بروز خونریزی، بسیار ضروری است که بلافاصه برای کنترل آن به پزشک مراجعه شود.

انقباض کپسولی

پس از قرار گرفتن پروتز در سینه، بدن بصورت خودکار در اطراف پروتز کپسول هایی از بافت فیبروز میسازد که این فرایند، واکنش طبیعی بدن نسبت به شی خارجی است. به مرور زمان با کوچک و منقبض شدن فیبروز، انقباض کپسولی اتفاق میوفتد. انقاباض کپسولی عارضه ای است که برای تمام افراد اتفاق میوفتد اما میزان کم یا زیاد بودن آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در برخی افراد، این انقباض به احساس سفتی، ناراحتی و درد در سینه میشود. در برخی موارد ممکن است به جراحی مجدد سینه نیاز باشد.

پاره شدن پروتز سینه

پاره شدن پروتز، یکی از عوارض احتمالی ناشی از پروتز سینه است که ممکن است در طولانی مدت رخ دهد. پروتز سینه معمولا از ۷ تا ۱۲ سال دوام دارد و در طی این زمان احتمال اینکه پروتز در اثر عوامل متخلف پاره شود وجود دارد. در این حالت سیلیکون به بیرون نشت میکند و ممکن است مشکلاتی را برای فرد به همراه داشته باشد. در صورت نشت و پارگی پروتز، به تعویض و جراحی مجدد نیاز است.

چروک و دفرمه شدن پروتز

این عارضه، یکی از مشکلات رایج پس از جراحی پروتز سینه است. زمانی که مایع موجود در پروتز حرکت کند و جابجا شود ممکن است فرم سینه تغییر کند و ظاهر آن غیر طبیعی شود. این عارضه معمولا در پروتز های سالینی یا آب نمکی دیده میشود و در پروتز های سیلیکونی رایج نیست.

سروما و تجمع مایعات

سروما یکی از عوارض نادر پروتز سینه است. این عارضه در اثر تجمع مایعات در اطراف پروتز اتفاق میوفتد و معمولا با درد، تورم و دفرمه شدن سینه همراه است. در صورت بروز این عارضه، پزشک با کمک سرنگ یا ایجاد برش، اقدام به تخلیه مایع میکند.

عدم تقارن سینه بعد از پروتز

احتمال بروز این عارضه در صورت مراجعه به فرد متخصص و باتجربه معمولا کم است. این مشکل در شرایطی ایجاد میشود که فرد در حالت اولیه سینه دچار عدم تقارن بوده و یا پروتز سینه جابجا شده است. در صورت بروز این مشکل ممکن است به جراحی مجدد نیاز باشد.

اسکار یا جای زخم پس از پروتز سینه

برای قرار دارد پروتز در سینه، به ایجاد برش در بخشی از سینه نیاز است. بنابراین وجود جای زخم پس از انجام پروتز طبیعی است. میزان و شدت جای زخم باقی مانده به عوامل متخلفی بستگی دارد و در صورت انجام مراقبت های لازم، این مشکل قابل بهبود است.

بیشتر بخوانید: انواع جراحی زیبایی سینه

چگونگی پیشگیری از عوارض پروتز سینه

بسیاری از داوطلبان پروتز سینه، نگران عوارض ناشی از آن هستند. پروتز سینه همانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد؛ اما بسیاری از این عوارض با انجام برخی اقدامات قابل پیشگیری هستند.

اولین و مهم ترین اقدام برای جلوگیری از عوارض پروتز سینه، دقت در انتخاب پزشک جراح است. پروتز سینه باید توسط فرد متخصص و حرفه ای انجام شود و برای انجام آن باید از پروتز های باکیفیت استفاده شود. بنابراین اگر قصد انجام این عمل را دارید باید در انتخاب متخصص دقت به خرج دهید.

یکی دیگر از راهکار های کاهش عوارض پروتز سینه، رعایت درست و اصولی مراقبت های بعد از جراحی، مصرف به موقع دارو ها و تعویض به موقع پانسمان است. رعایت این نکات به شما کمک میکند تا از بسیاری از مشکلات پس از جراحی پروتز سینه پیشگیری کنید.

پرسش های متداول

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *