لیپوماتیک چیست

لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

لیپوماتیک یکی از روش های شناخته شده و پرطرفدار برای لاغری موضعی است. امروزه تناسب اندام برای بسیاری از افراد اهمیت زیادی پیدا کرده است و روش های گوناگونی نیز در این زمینه ابداع شده اند که لیپوماتیک یکی از ایمن ترین و پیشرفته ترین این روش ها است. این روش برای نواحی مختلف بدن قابل انجام است و اگر به درستی انجام شود می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

لیپوماتیک

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک جراحی تهاجمی است که در آن چربی های جمع شده در اندام، برای تغییر شکل یا کاهش حجم یک یا چند ناحیه از بدن برداشته می شود. در این روش به کمک ابزار مخصوص، چربی جمع شده در اندام مختلف بیرون کشیده می شود. این جراحی می تواند چربی های موضعی در نواحی مختلفی از بدن را از بین ببرد. از جمله نواحی که در لیپوماتیک مورد هدف قرار می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیپوماتیک در واقع روشی برای کاهش وزن نیست؛ بلکه به افراد کمک می کند تا چربی های موضعی که به راحتی با رژیم و ورزش از بین نمی روند را از بدن خود خارج کنند. برخی از افرادی که در محدوده وزنی استاندارد خود قرار دارند، اما دارای چربی های موضعی هستند که با رژیم غذایی یا ورزش از بین نمی روند. رسوب چربی های موضعی ممکن است در اثر عوامل ژنتیکی، عدم کنترل وزن و یا دلایل دیگر اتفاق بیوفتد. این روش با از بین بردن رسوبات چربی اضافی و بهبود خطوط و تناسب بدن، این نواحی خاص بدن را لاغر کرده و به آنها شکل می دهد.

لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

لیپوماتیک در مرحله اول با بیهوشی یا بی حسی موضعی آغاز می شود. پزشک ابتدا ناحیه تحت جراحی را تقسیم بندی و محل ایجاد برش ها را مشخص می کند. سپس برش های کوچکی روی پوست ایجاد می کند و لوله ای باریک به نام کانولا را از آن طریق به بافت چربی وارد می کند. کانولا لوله ای باریک است که می تواند با اعمال ارتعاش و مکش، چربی را در هم شکند و از بدن خارج کند. بعد از انجام پروسه، جراح محل برش ها را با بخیه های ظریف می بندد. چربی خارج شده از طریق این روش، سالم است و می توان از آن برای حجم دهی و فرم دهی به سایر اندام استفاده کرد.

مزایای روش لیپوماتیک

لیپوماتیک روشی پیشرفته و ایمن است و می تواند مزایای زیادی را برای فرد به همراه آورد. یکی از مزایای این روش به سایر روش های لاغری مانند لیپوساکشن، عدم استفاده از حرارت برای از بین بردن چربی است؛ در نتیجه احتمال آسیب دیدن بافت های اطراف کاهش پیدا می کند. از جمله مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لاغری و فرم دهی به اندام
 • حذف چربی های موضعی
 • نتیجه خوب در مدت کوتاه
 • نقاهت نسبتا آسان
 • عدم آسیب رساندن به بافت های اطراف
 • امکان استفاده مجدد از چربی
 • ایمن
 • کوتاه مدت بودن جراحی
 • جلوگیری نسبی از افتادگی پوست

بیشتر بخوانید: تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

کاندیدا مناسب عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک برای افرادی که در اندام مختلف خود دارای چربی های موضعی هستند و نمی توانند این چربی را از طریق رژیم و ورزش از بین ببرند روشی مناسب است. نکته مهم در مورد لیپوماتیک این است که این روش فقط برای از بین بردن چربی های موضعی قابل انجام است. در واقع 2 نوع چربی وجود دارد؛ چربی موضعی و چربی احشایی چربی موضعی زیر پوست جمع می شود و قابل لمس است اما چربی احشایی در داخل بافت بدن جمع می شود و نمی توان آن را از طریق لیپوماتیک از بین برد. بنابراین ای روش برای افرادی که بیش از حد اضافه وزن دارند روش مناسبی نیست.

اگر قصد انجام لیپوماتیک را دارید، باید از سلامت عمومی لازم برای این روش برخوردار باشید. افرادی که به برخی بیماری های زمینه ای خاص مبتلا هستند، ممکن است برای این روش گزینه مناسبی نباشند. پزشک می تواند در جلسات ویزیت قبل از لیپوماتیک آزمایش های لازم را برای تشخیص این موضوع انجام دهد.

بعد از جراحی لیپوماتیک

اثر بی حسی موضعی تزریق شده به بدن حدود 24 ساعت پس از جراحی باقی می ماند. این امر درد بعد از جراحی را تا حد زیادی به حداقل می رساند. هنگامی که بی حسی از بین می رود، اکثر بیماران ناراحتی هایی را تجربه می کنند که معمولاً با مسکن کنترل می شود.

اکثر بیماران هوشیار هستند و می توانند بدون حالت تهوع یا گیجی عمل کنند. شما می توانید ورزش را سه تا هفت روز پس از عمل از سر بگیرید. اگر کار شما شامل کار فیزیکی سنگین نیست، احتمالاً می توانید ظرف چند روز به کار خود بازگردید.

بیشتر تورم در چند روز کاهش می یابد. اگرچه در عرض یک تا دو هفته شاهد بهبودی خواهید بود، اما حداقل سه تا چهار ماه و در برخی موارد تا شش ماه طول می کشد تا نتایج کامل درمان را مشاهده کنید.

عوارض لیپوماتیک

بسیاری از داوطلبان این روش، نگران عوارضی هستند که لیپوماتیک ممکن است به همراه داشته باشد. بطور کل لیپوماتیک روشی ایمن است و اگر توسط جراح متخصص و با رعایت اصول انجام شود عوارضی را به همراه نخواهد داشت و اکثر عوارض لیپوماتیک موقت هستند. بنابراین بسیار مهم است که برای انجام این روش به دنبال بهترین دکتر لیپوماتیک باشید تا از عوارضی مانند عفونت و عدم فرم گیری درست بدن پیشگیری کنید.

از جمله عوارض احتمالی این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کبودی و تورم موقت
 • احتمال بروز عفونت
 • خونریزی و ترشحات از محل برش ها
 • آسیب عصبی بافت بدن
 • بی نظمی کانتور بدن
 • واکنش نسبت به دارو ها
 • آمبولی و تجمع مایعات در بافت بدن

پرسش ها متداول

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *