تزریق-چربی-به-بدن-

هر آنچه باید درباره تزریق چربی به بدن بدانید

آنچه می خوانید...

امروزه در بسیاری از فرهنگ ها و جوامع اندام های قوس دار و دارای منحنی به وفور در خانم ها دیده می شود و همین باعث شده تا در سال های اخیر تزریق چربی در میان خانم ها محبوب شود. تزریق چربی روشی است که در آن از چربی از نواحی مختلف بدن گرفته شده و به نواحی که چربی نیاز دارند تزریق می شود. تزریق چربی سبب افزایش حجم قسمت های مختلف بدن شده و نتایج مطلوبی را به همراه دارد. تزریق چربی می تواند در نواحی مختلف صورت و بدن انجام شود. از جمله نواحی مختلف صورت می توان به خطوط اطراف بینی و لب، زیر چشم، چانه و گونه اشاره کرد. همچنین نواحی مختلف بدن که تزریق چربی  در آنها صورت می گیرند عبارتند از: واژن، آلت تناسلی آقایان، سینه ها و باسن. علاو بر این برای کاهش انحنای پا نیز می توان از تزریق چربی استفاده کرد.

تزریق چربی چگونه انجام می شود؟

به طور کلی چربی از نواحی کم تحرک بدن مانند باسن و شکم توسط یک سرنگ کم فشار گرفته شده و با بی حسی موضعی به نواحی مورد نظر تزریق می شود. گرچه اگر نواحی مورد نظر بزرگ باشند بی هوشی عمومی صورت می گیرد. چربی لازم توسط یک کانول کوچک و یک سرنگ از طریق یک برش کوچک خارج می شود. برشی که چربی  از آن خارج می شود اغلب در اطراف ناف ایجاد می شود. عمل تزریق چربی در زمان کوتاهی به پایان رسیده و بیمار پس از چند ساعت مرخص می شود. بیماران می توانند حدودا ۳ الی ۷  روز بعد از انجام تزریق به زندگی عادی خود بازگردند اما می بایست از فعالیت های سنگین بپرهیزند.

آیا اثر تزریق چربی دائمی است؟

ماندگاری تزریق چربی به عوامل مختلفی بستگی دارد. تکنیک برداشت سلول های چربی، ناحیه ی تزریق و ناحیه که چربی از آن برداشته می شود همگی از عواملی هستند که بر ماندگاری چربی تزریق شده اثر گذارند. علاوه بر این میزان تحرک ناحیه ای که چربی به آن تزریق شده نیز بر ماندگاری چربی اثر می گذارد. علی رغم ماندگاری این روش در نواحی غیر متحرک، در نواحی متحرک مانند لب ‌ها دوام آن بسیار کمتر است. چربی تزریق شده در ۴۰ درصد مواقع تا ۶ ماه ماندگاری خواهد داشت.

تزریق چربی برای چه کسانی مناسب است؟

تزریق چربی برای افرادی مناسب است که می خواهند به نواحی مختلف بدن خود حجم دهند. به خاطر داشته باشید که برای تزریق چربی و حجم دادن به برخی نواحی بدن می بایست نواحی دیگر بدنتان چربی اضافه داشته باشد تا بتوان آن را برداشته و به ناحیه مورد نظر تزریق کرد.

فواید تزریق چربی  به بدن

از فواید این روش رسیدن به اندام دلخواه و در عین حال طبیعی است و از آنجایی که چربی به صورت طبیعی از بدن برداشت شده نیازی به جایگزینی پس از مدتی طولانی نخواهد داشت.

عوارض جانبی تزریق چربی به بدن

عوارض جانبی چه در ناحیه ای که چربی از آن برداشته شده و چه ناحیه تزریق  شامل کبودی، تورم و درد می باشد. بنابراین استفاده از کمپرس یخ در ساعات اولیه به منظ.ر کاهش تورم الزامی است. برای کمپرس یخ می توانید یک کیسه فریزر و تعدادی یخ در آن استفاده کنید. تورم تا روز سوم ممکن است بیشتر و بیشتر شود اما پس از آن به تدریج کاهش می یابد. بیماران می توانند حدودا ۳ الی ۷  روز بعد از انجام تزریق به زندگی عادی خود بازگردند اما می بایست از فعالیت های سنگین بپرهیزند. بیماران می بایست یکبار پس از ۵ الی ۷ روز و بار دیگر پس از ۳ هفته به پزشک خود مراجعه کرده تا در صورت نیاز ترمیم انجام شود.

از دیگر عوارض احتمالی تزریق چربی بوجود آمدن کیست های ریز چربی بوده که در صورت مشاهده می بایست با پزشک خود درمیان بگذارید. به همین دلیل تزریق چربی برای نواحی که پوست آن بسیار نازک است مانند زیر چشم توضیه نمی شود و کیست های چربی در این ناحیه بسیار مشهود است اما اگر همین کیست ها در نواحی دیگری مانند باسن ایجاد شوند نامحسوس خواهند بود.

عدم تقارن و عفونت از دیگر خطرات احتمالی تزریق چربی می باشند.

مراقبت از نواحی که چربی از آن تخلیه شده است

بیماران عموما تا ۴۸ ساعت پس از تخلیه چربی در این ناحیه احساس درد دارند از این رو از دارو های مختلفی برای کنترل درد استفاده می شود. علاوه بر این کبودی و تورم ممکن است تا مدتی در این ناحیه باقی بمانند .ماساژ این ناحیه معمولا توسط پزشکان توصیه می شود.

مراقبت از ناحیه ای که چربی به آن تزریق شده است

همانند ناحیه ای که چربی از آن گرفته شده است، کبودی و تورم در این ناحیه نیز تا مدتی باقی می ماند. همچنین در اثر تورم ، بیماران ممکن است این تصور را داشته باشند که حدود ۵۰ درصد حجم چربی تزریق شده را از دست داده اند، در حالی که بلافاصله پس از عمل نمی توان نتیجه مطلوب را مشاهده کرد و به زمان نیاز دارد.

منابع:

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *