لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن؟

آنچه می خوانید...

امروزه افراد زیادی خواهان این هستند که بدون نیاز به ورزش و رژیم، به وزن و اندام ایده آل خود دست پیدا کنند. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی، روش هایی مانند لیپوماتیک و لیپوساکشن ابداع شده که در این زمینه به افراد کمک می کند. تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در چیست؟ کدام روش بهتر است؟ با این وجود که لیپوماتیک و لیپوساکشن هر دو یک کاربرد مشترک دارند، اما تفاوت هایی نیز دارند که آگاهی از آنها به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین روش را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. به همین منظور تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لیپوماتیک و لیپوساکشن

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک روش لاغری موضعی است که به متقاضیان کمک میکند تا بدون نیاز به رژیم و ورزش، چربی های موضعی خود را از بین ببرند. طی این روش، با استفاده از ابزار مخصوص و لوله کانولا، از طریق وارد کردن ارتعاش به بافت چربی، چربی تخریب شده و از بین میرود.

لیپوماتیک برای از بین بردن چربی ران، بازو، شکم و پهلو، باسن و غبغب کاربرد دارد و به این دلیل که یک روش ایمن است و نتایج خوبی به همراه دارد، بسیار پرطرفدار است. طی این روش، چربی توسط ارتعاش و فشار تخلیه میشود و بافت چربی سالم باقی میماند، بنابراین چربی تخلیه شده طی لیپوماتیک را میتوان برای تزریق به سایر نواحی بدن مورد استفاده قرار داد.

مزایای روش لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی از انواع پیشرفته و جدید روش لیپوساکشن است که میتواند مزایای خوبی را ارائه دهد. در روش لیپوماتیک، بافت چربی به وسیله ارتعاش و لرزش، به شکل مایع درآمده و با استفاده از مکش تخلیه میشود. این امر باعث میشود تا پس از تخلیه چربی، روی سطح بدن فرورفتگی و ناهمواری دیده نشود.

طی روش لیپوماتیک از حرارت استفاده نمیشود، بنابراین امکان آسیب دیدن بافت های اطراف و همچنین عروق و اعصاب بسیار کم است. عمل استخراج چربی طی این روش با دقت بالایی انجام میگیرد و چربی بصورت یکدست از بدن خارج میشود. روش لیپوماتیک تمرکز بیشتری روی فرم دهی بدن دارد، بنابراین طی این روش کانتور و شکل دهی بدن بطور ظریف تری انجام میشود و احتمال افتادگی پوست بدن پس از جراحی نیز کمتر است.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن همانند لیپوماتیک، یک روش لاغری موضعی است که طی آن با استفاده از دستگاه مخصوص، چربی اضافی از بدن خارج میشود. لیپوساکشن نیز برای نواحی مختلفی از بدن، از جمله ران، باسن، شکم و پهلو و غبغب قابل استفاده است. لیپوماتیک انواع مختلفی دارد و به روش های مختلفی انجام میشود. در واقع لیپوماتیک یکی از انواع روش های لیپوساکشن محسوب میشود که از سایر روش های آن پیشرفته تر و جدید تر است.

در روش لیپوساکشن، برای از بین بردن چربی از حرارت استفاده میشود. طی این پروسه، چربی سوزانده شده و از بدن خارج میشود. چربی تخلیه شده طی این روش به دلیل تخریب شدن قابل استفاده مجدد نیست.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

لیپوماتیک و لیپوساکشن هر دو روش هایی ایمن هستند که برای از بین بردن چربی های موضعی استفاده میشوند. این دو روش برای افرادی مناسب هستند که به هر دلیلی قادر به رژیم گرفتن و ورزش نیستند و ترجیح میدهند در زمان کوتاه تری به اندام ایده آل خود دست پیدا کنند.

هر دو روش، با یک هدف مشترک انجام میشوند؛ اما در چگونگی انجام آنها تفاوت هایی وجود دارد. در پروسه انجام این روش ها، از لوله کانولا برای تخلیه چربی استفاده میشود؛ با این تفاوت که در روش لیپوساکشن، چربی با استفاده از فشار، حرارت و مکش تخلیه میشود. اما در لیپوماتیک، عمل تخلیه چربی با بکارگیری ارتعاش و لرزش انجام میگیرد.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

چربی تخلیه شده طی روش لیپوساکشن، توسط حرارت سوزانده و تخریب میشود و دیگر قابل استفاده نیست؛ درحالی که در روش لیپوماتیک، بافت چربی سالم باقی میماند و میتوان از آن برای فرم دهی و حجم دهی سایر نواحی بدن استفاده کرد. طی روش لیپوماتیک از حرارت استفاده نمیشود، بنابراین امکان آسیب به بافت های اطراف، نسبت به روش لیپوساکشن کمتر است.

تفاوت درد لیپوماتیک و لیپوساکشن

بطور کل درد عمل لیپوساکشن از لیپوماتیک بیشتر است اما به دلیل استفاده از بی حسی موضعی در حین عمل، بیمار دردی را احساس نخواهد کرد. پس از رفع بی حسی نیز احساس درد طبیعی است و لازم است که با تجویز پزشک از مسکن استفاده شود. طی جراحی لیپوماتیک معمولا از بی حسی موضعی استفاده میشود اما برای لیپوساکشن ممکن است به بیهوشی نیاز باشد.

تفاوت هزینه لیپوماتیک و لیپوساکشن

هزینه لیپوماتیک و لیپوساکشن به عوامل متعددی بستگی دارد و نمیتوان هزینه دقیقی را برای این دو روش اعلام کرد. هزینه این دو عمل به میزان پیچیدگی، میزان مهارت پزشک و ناحیه مورد درمان بستگی دارد. بطور کل به دلیل پیچیدگی بیشتر و پیشرفته تر بودن لیپوماتیک، هزینه آن معمولا از لیپوساکشن بیشتر است.

تفاوت دوره نقاهت لیپوماتیک و لیپوساکشن

نقاهت لیپوماتیک کمی از لیپوساکشن کمتر است. بیمار چند ساعت پس از هر دو جراحی مرخص میشود. پس از لیپوماتیک به 1 الی 3 روز استراحت نیاز است و بیمار طی 4 هفته بهبود پیدا میکند. پس از لیپوساکشن به 2 الی 5 روز استراحت نیاز است و بیمار پس از حدود 6 هفته بهبود میابد. مدت زمان گفته شده در هر دو جراحی ممکن است با توجه به شرایط بیار متفاوت باشد.

لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن؟

لیپوماتیک و لیپوساکشن از جمله روش های پرطرفدار هستند که برای رفع چربی موضعی و لاغری کاربرد دارند. اما ارجحیت یکی از این روش ها بر دیگری دشوار است. در واقع این که کدام روش بهتر است به شرایط فرد، هدف مدنظر از جراحی و صلاح دید پزشک بستگی دارد. همانطور که گفته شد، لیپوماتیک بطور کل روشی پیشرفته تر و ایمن تر است؛ اما برای اینکه از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید بهتر است به تا با پزشک مخصص در مورد خواسته و شرایط خود مشورت کنید.

عوارض لیپوماتیک و لیپوساکشن

  • کبودی، تورم و درد
  • احتمال ایجاد لخته خون
  • احتمال آمبولی و تجمع مایعات
  • احتمال بروز عفونت
  • احتمال آسیب به بافت مجاور (این احتمال در لیپوماتیک کمتر است)
  • احتمال افتادگی پوست (این احتمال در لیپوماتیک کمتر است)
لیپوماتیک

کلام آخر

لیپوماتیک و لیپوساکشن هر دو روش هایی ایمن و پرطرفدار برای کاهش لاغری موضعی هستند. این دو روش با یک هدف انجام میگیرند، اما روش انجام آنها با یکدیگر متفاوت است. برای اینکه مطمئن شوید که کدام روش برای شما مناسب تر است، توصیه میکنیم که با یک متخصص با تجربه مشورت کنید.

توجه داشته باشید که هیچ یک از روش ها بر دیگری برتری ندارند و ملاک انتخاب هر یک از روش ها به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک بستگی دارد. در پایان توصیه می شود به منظور انتخاب بهترین روش لاغری موضعی و عمل زیبایی به بهترین متخصص مراجعه نمایید.

سوالات متداول

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *