چگونه جای بخیه عمل ماموپلاستی را از بین ببریم؟

آنچه می خوانید...

جراحی ماموپلاستی کاهشی یکی از روش های پرکاربرد برای تغییر سایز سینه است. افرادی که سینه های بیش از حد بزرگی دارند می توانند با استفاده از این روش سایز سینه های خود را کاهش دهند و به فرم و اندازه دلخواه خود برسند. بیشترین نگرانی مراجعه کنندگان در مورد این جراحی، باقی ماندن جای بخیه ناشی از آن است.

بخیه جراحی ماموپلاستی سینه

جراحی ماموپلاستی کاهش نیز مانند سایر انواع جراحی، نیاز به برش دارد. طی این جراحی اجزا و پوست اضافی سینه برداشته می شود تا سایز و فرم سینه به شکل مورد نظر برسد. در برخی افراد، برش های ایجاد شده بسیار کوچک هستند و جای بخیه ناشی از آن چشم گیر نیست؛ اما در هر صورت جای زخم در این جراحی اجتناب ناپذیر است.

جای بخیه ماموپلاستی

جای بخیه با رعایت مراقبت های بعد از ماموپلاستی و با کمک برخی راهکار ها قابل بهبود است و می توان ظاهر آن را تا حد قابل توجهی کم رنگ و محو کرد. اولین و مهم ترین اقدام برای جلوگیری از باقی ماندن جای بخیه ماموپلاستی، انتخاب یک جراح ماهر و با تجربه است. داشتن مهارت در بخیه کردن جای برش ها در کاهش اسکار باقی مانده از آن بسیار مهم است.

ظاهر بخیه ماموپلاستی چگونه است؟

جای زخم ناشی از برش جراحی مانند یک خط نازک روی پوست سینه شما به نظر می رسد. به جای زخم باقی مانده، اسکار می گویند. در ابتدا، این ناحیه به رنگ قرمز یا صورتی است. همانطور که جای زخم بهبود پیدا می کند، تیره و صاف می شود. ممکن است چند ماه تا یک سال طول بکشد تا اسکارهای شما محو شوند. اگر پوست تیره‌تری دارید، ممکن است در معرض خطر هیپرپیگمانتاسیون یا زخم‌های برجسته‌تر و ضخیم‌تری مانند اسکار های کلوئید باشید.

جای بخیه ماموپلاستی معمولا بصورت یک خط افقی در زیر سینه است. این برش ها معمولا کمتر در معرض دید قرار دارند. ظاهر زخم ها به مرور زمان بهبود پیدا کرده و کم رنگ تر می شوند، اما برخی اقدامات ممکن است باعث شود تا جای زخم ها بجای کم رنگ شدن، پررنگ تر شود:

  • سیگار کشیدن
  • آفتاب گرفتن
  • لایه برداری بیش از حد
  • خاراندن یا کشیدن پوست آن ناحیه

روش های بهبود جای بخیه ماموپلاستی

برای این که اسکار ماموپلاستی را به حداقل برسانید، سعی کنید قبل از جراحی تمام نکته هایی که پزشک به شما می گوید را رعایت کنید. پس از جراحی نیز لازم است تا مدتی از بانداژ سینه و سوتین های مخصوص استفاده کنید. در کنار نکته هایی که پزشک برای بهبود جای زخم به شما خواهد گفت، نکات زیر نیز می تواند به شما کمک کند تا جای بخیه ماموپلاستی را به حداقل برسانید.

ماساژ جای زخم

ماساژ جای زخم راهکاری مناسب برای افزایش کلاژن سازی و گردش خون در محل زخم است و می تواند به روند ترمیم و بازسازی پوست کمک کند. به این منظور، با نوک انگشت های خود محل زخم را بصورت عمودی و افقی و با حرکات دورانی به آرامی ماساژ دهید. شما می توانید ماساژ دادن را از هفته دوم پس از جراحی، زمانی که زخم تازه نیست شروع کنید. این کار را دوبار در روز، به مدت ده دقیقه انجام دهید.

استفاده از پانسمان سیلیکونی

پانسمان یا بانداژ های سیلیکونی، به گونه ای طراحی شده اند که می توانند پوست را آبرسانی و هیدراته و از به جای ماندن جای بخیه جلوگیری کنند. این پانسمان ها همچنین خارش، سوزش و ناراحتی زخم را تسکین می دهند. پانسمان های سیلیکونی را می توانید از داروخانه ها تهیه و مدت کوتاهی پس از جراحی استفاده از آنها را شروع کنید.

جای بخیه عمل ماموپلاستی

استفاده از ترمیم کننده

برخی محصولات بگونه ای طراحی شده اند که می توانند جای زخم را بهبود دهند و به روند ترمیم پوست کمک کنند. این محصولات بصورت کرم یا ژل قابل استفاده هستند و می توانید آنها را از داروخانه تهیه کنید. این محصولات در کنار روش های دیگر، راهکاری مکمل برای کاهش جای زخم هستند و باید از آنها به مدت طولانی و روزانه استفاده کرد. برای انتخاب بهترین محصول ترمیم کننده بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

لیزر تراپی

مدت ها پس از بهبود زخم، اگر جای باقی مانده از بخیه بیش از حد تیره و وسیع باشد، لیزر درمانی روش مناسبی برای بهبود این مشکل است. هدف از انجام لیزر، کمک به پوست در روند ترمیم و بازسازی است. پرتو لیزر به زیر پوست نفوذ کرده و ساخت کلاژن و الاستین را در پوست تحریک می کند. ممکن است برای بهبود جای بخیه ماموپلاستی به چند جلسه لیزر درمانی نیاز داشته باشید.

آیا جای بخیه ماموپلاستی کاملا از بین میرود؟

جای بخیه ماموپلاستی معمولا کاملا ناپدید نمی شوند و اثر کمرنگی از آن باقی خواهد ماند. اما با انتخاب بهترین جراح ماموپلاستی و رعایت مراقبت های لازم قبل و بعد از جراحی می توانید جای بخیه را تا حد زیادی کم رنگ کنید، بطوری که قابل دیدن نباشد. اسکار ماموپلاستی معمولا ظریف است و اگر زیر سینه قرار داشته باشد، دید چندانی نخواهد داشت و نیازی نیست نگران آن باشید.

مشاوره انلاین دکتر سروش کافی

کلام آخر

جای بخیه ماموپلاستی یکی از نگرانی های افرادی است که قصد دارند این جراحی را انجام دهند. جای بخیه در این جراحی اجتناب ناپذیر است، اما می توان آن را تا حد قابل توجهی کاهش داد. قبل از انتخاب یک جراح پلاستیک، نمونه کارهای پزشک را بررسی کنید تا از حرفه ای بودن کار او اطمینان حاصل کنید.

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *