جراحی-مینی-ابدومینوپلاستی-

جراحی محدود شکم یا مینی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

مینی ابدومینوپلاستی، ناحیه شکم را بین ناف و ناحیه شرمگاهی سفت می کند. این روش برای افرادی که در محدوده وزن توصیه شده آن هستند و شاید به دلیل بارداری یا افزایش سریع وزن موثر هستند که به نظر می رسد با رژیم غذایی یا ورزش نمی توانند به اندام ایده آل خود دست پیدا کنند. روش مینی ابدومینوپلاستی معمولاً به عنوان یک روش ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، خطرات این روش عبارتند از عفونت، جای زخم، یا تجمع مایع در زیر پوست. مینی ابدومینوپلاستی که فقط توسط یک جراح پلاستیک خبره انجام می شود.

جراحی مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی، روشی موثر برای صاف کردن و سفت کردن قسمت پایین شکم است.. بهبودی می تواند 6 هفته یا بیشتر طول بکشد. نتایج ناشی از معمولاً دائمی هستند.

عمل جراحی مینی ابدومینوپلاستی چیست؟

عمل مینی ابدومینوپلاستی نسبت به تامی تاک کامل که به آن ابدومینوپلاستی نیز می گویند کم تهاجمی تر است. مینی تامی تاک، ناحیه شکم دقیقا زیر ناف را هدف قرار می دهد. آنها اغلب برای افرادی که در محدوده وزنی توصیه شده خود هستند، اما دارای پوست یا چربی اضافی هستند، موثر هستند، که به سختی می توان از آنها با رژیم غذایی و ورزش خلاص شد.

هزینه مینی تامی تاک یا مینی ابدومینوپلاستی چقدر است؟

 قیمت مینی تامی تاک بسته به جراح مورد نظر و محل زندگی شما متفاوت است. بنابراین، ممکن است بخواهید نظرات مختلفی را برای یافتن یک جراح پلاستیک متناسب با بودجه شما دریافت کنید.  از آنجایی که این یک عمل زیبایی انتخابی است، مینی تامی تاک تحت پوشش بیمه نخواهد بود.

مینی ابدومینوپلاستی

جراحی مینی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

 مینی تامی تاک پایین شکم را صاف می‌کند و می‌تواند به از بین بردن پوست اضافی که اغلب در قسمت پایین شکم ایجاد می‌شود کمک کند. در طول این عمل، ماهیچه های زیر شکم شما ممکن است به هم بخیه شوند، اما این بخیه ها از بیرون قابل مشاهده نیستند.  پوست اضافی کوتاه و در نهایت صاف می شود. در برخی موارد، لیپوساکشن برای حذف چربی اضافی انجام می شود. این که آیا ترک های پوستی شما برداشته می شوند یا نه واقعاً به محل قرارگیری آنها روی بدن و میزان پوست اضافی شما بستگی دارد.

جدا شدن عضلات شکم، اغلب در دوران بارداری رخ می دهد. شکم در بالا و زیر ناف شما را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین یک عمل جراحی کامل شکم روش بهتری برای اصلاح آن است.

 روش انجام مینی ابدومینوپلاستی

در طی جراحی مینی ابدومینوپلاستی، برشی به طول حدود چند سانت در قسمت پایین شکم شما ایجاد می شود. این تقریباً طول متوسط ​​اسکار سزارین است. در واقع، اگر شما سزارین کرده باشید، احتمالاً از همان برش برای مینی ابدومینوپلاستی استفاده می‌کنند، اگرچه ممکن است طولانی‌ تر باشد.

 جراح ممکن است عضله شل را سفت و پوست اضافی را جدا کند و در نتیجه شکم صاف‌ تری ایجاد کند.  اگر به وزن اصلی خود نزدیک باشید و قصد بارداری مجدد نداشته باشید، شاهد نتایج بهتری خواهید بود.

مینی ابدومینوپلاستی

خلاصه مراحل جراحی ابدومینوپلاستی:

 1. یک برش افقی درست بالای خط موی شرمگاهی قرار می گیرد و بسیار کوتاهتر از روش ابدومینوپلاستی معمولی است.
 2. پوست شکم بلند می شود.
 3. ناف با پوست شکم نگه داشته می شود، اما از زیر آن جدا می شود تا امکان دسترسی به ناحیه بین ناف و قفسه سینه فراهم شود.
 4. سپس مقدار پوستی که باید برداشته شود محاسبه می شود و پس از برداشتن آن، برش ها بسته می شوند. ناف در موقعیت جدیدی قرار می گیرد که کمی پایین تر از جایی که در ابتدا قرار گرفته بود.

بیشتر بخوانید: بارداری بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

مناطق مورد نظر برای درمان با مینی ابدومینوپلاستی

 همانطور که احتمالاً از نام آن حدس زده اید، مینی ابدومینوپلاستی، شکم شما را هدف قرار می دهد، به ویژه قسمت پایین شکم شما بین ناف و ناحیه شرمگاهی.

 ناف شما با مینی تامی تاک تغییر نمی کند، در حالی که با یک ابدومینوپلاستی کامل تغییر می کند.

 اگر به دنبال صاف کردن کل شکم خود از قفسه سینه به پایین هستید، احتمالاً ابدومینوپلاستی کامل گزینه بهتری است.

بعد از مینی ابدومینوپلاستی چه انتظاری می توان داشت؟

 شما احتمالاً برای چند هفته از چسب شکمی مخصوص استفاده می‌کنید تا در حین بهبودی عضلات شکم خود را محافظت کنید. بلافاصله برخی از نتایج حاصل عمل را خواهید دید، اما پس از کاهش تورم، حدودا 6 هفته بعد، نتایج کامل را خواهید دید. در صورت افزایش وزن یا بارداری، نتایج می تواند دائمی باشد.

نحوه آماده شدن برای جراحی مینی ابدومینوپلاستی

 چند روز قبل از مینی ابدومینوپلاستی برنامه ریزی شده، احتمالاً باید یک آزمایش خون بدهید تا از سلامت خود مطمئن شوید.

 همچنین ممکن است به شما گفته شود:

 • سیگار نکشید.
 • مصرف الکل را محدود کنید.
 • از مصرف داروهای ضد التهابی (مانند آسپرین) و برخی مکمل های گیاهی که ممکن است خونریزی را بدتر کنند یا از لخته شدن مناسب جلوگیری کنند، خودداری کنید.

مینی تامی تاک در مقابل ابدومینوپلاستی کامل

 • در طول جراحی تامی تاک کامل، پزشک شما را تحت بیهوشی قرار می دهد.  سپس یک برش افقی بالای خط موی شرمگاهی شما ایجاد می کنند.
 • اگر عضلات شما دچار افتادگی شده اند، به هم دوخته می شوند تا سفت شوند. گاهی اوقات لیپوساکشن نیز برای از بین بردن چربی اضافی انجام می شود.
 • سپس پوست اطراف شکم شما کشیده می شود تا شکمی صاف ایجاد شود. پوست اضافی بریده خواهد شد. در برخی موارد، جراح، ناف شما را تغییر می دهد.
 • یک جراحی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی کامل می‌تواند شکاف ماهیچه‌ های شکم را که اغلب در دوران بارداری اتفاق می‌افتد، اصلاح کند.
 • تفاوت این است که مینی تامی تاک فقط در قسمت پایین شکم انجام می شود، در حالی که تامی تاک کامل در ناحیه بزرگ تری از شکم قابل انجام است.

عوارض جراحی مینی ابدومینوپلاستی

هر جراحی خطراتی را به همراه دارد و جراحی ابدومینوپلاستی از این امر مستثنی نیست. این جراحی اگر توسط بهترین جراح پلاستیک انجام شود، عوارض خطرناکی به همراه ندارد و می تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد.

برخی از عوارض احتمالی جراحی مینی ابدومینوپلاستی:

 • خطرات بیهوشی: برخی از افراد ممکن است به دارو های بیهوشی واکنش نشان دهند. این خطرات عموماً در بیمارانی که از نظر تناسب اندام و سالم هستند کم است.
 • خونریزی: هر گونه خونریزی در طول جراحی کنترل می شود، اما خونریزی غیرمنتظره می تواند در دوره پس از عمل رخ دهد. در صورت بروز این عارضه باید فورا با پزشک تماس گرفته شود.
 • عفونت: عفونت بعد از ابدومینوپلاستی بسیار نادر است. با این حال پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند تا از این عارضه جلوگیری کند. همچنین یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی بعد از جراحی شما داده می شود تا این خطر به حداقل برسد.
 • سروما: طی جراحی تامی تاک، قسمت بزرگی از پوست شکم بلند می شود و این امر باعث آسیب به بافت ها خواهد شد. این آسیب ممکن است باعث شود تا مایعات اضافی در بافت بدن جمع شود. در این صورت، برای تخلیه مایع باید به پزشک مراجعه کنید.
 • نکروز پوستی: نکروز یکی از عارضه های نادر مینی ابدومینوپلاستی است. با بالا کشیدن پوست شکم، خون رسانی آن کاهش می یابد. اگر از قبل روی شکم خود اسکار جراحی داشته باشید یا چندین بار شکم خود را عمل کرده باشید، ممکن است میزان خون حتی بیشتر کاهش یابد. خطر نکروز پوست در بیماران سیگاری یا دیابتی بیشتر است.
 • تغییر حس در شکم: معمولاً بعد از عمل، قسمت تحتانی شکم بی حس می شود، به خصوص پوست بین ناف و جای زخم. این ناحیه طی ماه‌ها پس از جراحی کاهش می‌یابد و ممکن است یک بخش کوچک وجود داشته باشد که برای همیشه بی‌حس بماند.
 • ایجاد کلوئید: نحوه واکنش بدن هر فرد در برابر جای زخم تا حد زیادی ژنتیکی است. برخی از انواع پوست بیشتر مستعد ایجاد اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید هستند.

پرسش های متداول

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *