ژنیکوماستی-

درمان بزرگی سینه آقایان با عمل ژنیکوماستی

آنچه می خوانید...

ژنیکوماستی بزرگ شدن بافت سینه در مردان در نتیجه عدم تعادل هورمون‌ها در بدن است که در مقایسه با هورمون‌ های مردانه به نام آندروژن، مقداری بیش از حد هورمون ‌های زنانه به نام استروژن وجود دارد. ژنیکوماستی در مردان و پسران در موارد مختلف شایع است. مراحل رشد و در ارتباط با شرایط پزشکی خاص. ژنیکوماستی واقعی به جای بافت چربی (چربی) به بافت غده بزرگ اشاره دارد. وجود بافت چربی که در ناحیه سینه ظاهر می شود، به نام شبه ژنیکوماستی شناخته می شود. در واقع ژنیکوماستی وضعیتی است که در آن بافت سینه سفت در مردان تشکیل می شود. بافت سینه مستقیماً زیر نوک پستان قرار دارد. ژنیکوماستی ممکن است در یک طرف یا در هر دو طرف وجود داشته باشد. این وضعیت ممکن است سینه را حساس کند. برخی از مردان و پسران روی سینه خود چربی دارند که به نظر می رسد سینه دارند. به این وضعیت، شبه ژنیکوماستی (ژنیکوماستی کاذب) می گویند. این مشابه ژنیکوماستی نیست.

چه چیزی باعث ژنیکوماستی می شود؟

ژنیکوماستی معمولا یک بیماری خوش خیم (غیر سرطانی) است. ممکن است با علل مختلف تغییرات هورمونی مرتبط باشد. در بسیاری از موارد، علت شناخته شده نیست. ژنیکوماستی اغلب به دلیل تغییر در سطح هورمون های استروژن و تستوسترون ایجاد می شود. اما می تواند ناشی از عوامل دیگری نیز باشد.

ژنیکوماستی می تواند عارضه جانبی برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، آنتی بیوتیک ها، شیمی درمانی، داروهای سرطان پروستات، زخم یا داروهای قلبی عروقی باشد. داروهای غیرقانونی مانند استروئیدهای آنابولیک، هروئین یا ماری جوانا نیز می توانند باعث ژنیکوماستی شوند.

برخی بیماری ها و شرایط سلامتی نیز ممکن است باعث ژنیکوماستی شوند. این شامل:

 • بیماری های کبدی
 • بیماری کلیوی
 • سرطان ریه
 • سرطان بیضه
 • تومورهای غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز
 • اختلالات تیروئید
 • جراحت
 • چاقی
 • برخی از شرایطی که نوزاد با آن متولد می شود (اختلالات مادرزادی): نوزادان تازه متولد شده ممکن است یک نوع کوتاه مدت ژنیکوماستی داشته باشند. این اغلب به این دلیل است که استروژن والد مادر برای مدتی پس از تولد در خون نوزاد باقی می ماند.

رابطه ژنیکوماستی با سرطان سینه

ژنیکوماستی با سرطان سینه ارتباطی ندارد. سرطان سینه در مردان بسیار نادر است. پزشک احتمالاً می تواند تشخیص دهد که آیا این توده سرطانی است یا خیر. توده ‌های ناشی از سرطان معمولاً زیر نوک پستان نیستند، اما بافت پستان ناشی از ژنیکوماستی در این ناحیه رشد می‌کند. سرطان سینه با بافت سینه ژنیکوماستی متفاوت است. در سرطان، گاهی اوقات فرورفتگی پوست یا ترشحات خونی از نوک پستان وجود دارد. به ندرت پیش می آید که افراد به سرطان سینه مبتلا شوند. اما پزشک ممکن است آزمایشاتی را انجام دهد و شما را معاینه کند تا سرطان سینه را رد کند.

علائم ژنیکوماستی چیست؟

ممکن است ژنیکوماستی در یک یا هر دو سینه وجود داشته باشد. ممکن است به صورت توده یا بافت چربی در زیر نوک پستان شروع شود که ممکن است دردناک باشد. سینه ها اغلب به طور ناهماهنگ بزرگ می شوند.

علائم ژنیکوماستی ممکن است شبیه سایر بیماری ها یا مشکلات باشد. همیشه برای تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید.

ژنیکوماستی چگونه تشخیص داده می شود؟

معمولا پزشک سابقه سلامتی و پزشکی گذشته شما را می گیرد و شما را معاینه فیزیکی می کند. برای رد سایر بیماری‌ ها یا شرایط، ممکن است آزمایش ‌هایی از جمله:

 • آزمایش خون، از جمله آزمایش عملکرد کبد و مطالعات هورمونی
 • آزمایشات ادرار
 • عکسبرداری با دوز کم اشعه ایکس از سینه شما (ماموگرافی)
 • یک نمونه کوچک بافت سینه (بیوپسی) ممکن است برداشته شود و برای سلول های سرطانی بررسی شود.

البته در برخی موارد، برای تشخیص این بیماری نیازی به آزمایش نیست.

ژنیکوماستی چگونه درمان می شود؟

در بیشتر موارد، نیازی به درمان نیست. پزشک احتمالاً می خواهد اندازه بافت سینه را هر چند ماه یکبار بررسی کند. در 90 درصد پسران نوجوان، ژنیکوماستی در کمتر از 3 سال از بین می رود. گاهی اوقات، ممکن است از داروها برای درمان ژنیکوماستی استفاده شود. دارو باعث از بین رفتن بافت اضافی سینه می شود. به ندرت ممکن است جراحی برای برداشتن بافت اضافی سینه لازم باشد. اگر ژنیکوماستی ناشی از یک بیماری یا تومور باشد، درمان ضروری است. اگر به دلیل بیماری باشد، خود بیماری نیاز به درمان دارد.

درمان به علائم، سن و سلامت عمومی شما بستگی دارد. همچنین به شدت این وضعیت بستگی دارد. بیشتر موارد ژنیکوماستی در دوران بلوغ اتفاق می افتد. این وضعیت معمولاً بدون درمان به خودی خود بهبود می یابد. این ممکن است از 6 ماه تا 2 یا 3 سال طول بکشد. اگر دارویی باعث بزرگ شدن سینه شما شده است، ممکن است لازم باشد مصرف دارو را قطع کنید. که می تواند مشکل را حل کند. اگر بیماری باعث ایجاد این عارضه شده باشد، بیماری باید درمان شود. اگر این مشکلات برطرف نشوند، این بیماری پس از درمان می تواند عود کند. هورمون درمانی ممکن است برای درمان ژنیکوماستی استفاده شود. در موارد نادر، ممکن است از جراحی برای برداشتن بافت اضافی استفاده شود.

نکات کلیدی در مورد ژنیکوماستی

ژنیکوماستی رشد یا بزرگ شدن بیش از حد بافت پستان در کودکان و بزرگسالان اتفاق می افتد. سینه ها بزرگتر می شوند. آنها اغلب به طور ناهماهنگ رشد می کنند. اغلب به دلیل تغییرات در سطح هورمون های استروژن تستوسترون ایجاد می شود. بیشتر موارد زمانی اتفاق می افتد که یک کودک نابالغ یا نوجوان در حال گذراندن دوران بلوغ است. اما ممکن است برای نوزادان تازه متولد شده و افراد مسن نیز اتفاق بیفتد. اغلب خود به خود از بین می رود. در برخی موارد نیاز به هورمون درمانی است. جراحی نیز ممکن است به درمان این بیماری کمک کند.

منبع:

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=85&contentid=P01118

https://www.augusta.edu/mcg/surgery/urology/gynecomastia.php

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *