نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی

دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی چگونه است؟

آنچه می خوانید...

امروزه تناسب اندام برای بسیاری از افراد، به ویژه بانوان، به موضوعی مهم تبدیل شده است. روش های متنوعی برای لاغری و تناسب اندام وجود دارد که افراد می توانند با توجه به شرایط خود از این روش های استفاده کنند. یکی از روش های پرطرفدار و محبوب برای لاغری که می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد، عمل ابدومینوپلاستی است. اگر قصد انجام این عمل را دارید، لازم است تا در مورد روند بعد از این جراحی آگاهی داشته باشید. در این مطلب قصد داریم تا دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی را مورد بررسی قرار دهیم.

معمولا افرادی که بعد از بارداری دچار شل شدگی و افتادگی شکم هستند، افرادی که پس از کاهش وزن با افتادگی پوست شکم مواجه می شوند و افرادی که شکم برجسته ای دارند می توانند از این جراحی برای رفع چربی و پوست های اضافه ناحیه شکم استفاده کنند. اما صرف نظر از دلیل جراحی، فرد باید تمام دستورالعمل های پس از جراحی را برای جلوگیری از عفونت یا سایر عوارض رعایت کند تا بهترین نتیجه را دریافت کند.

دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی

دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی

بسیاری از داوطلبان ابدومینوپلاستی نگران دوره نقاهت طولانی این جراحی هستند. چه مدت طول می کشد تا به طور کامل بهبود پیدا کنم؟ آیا در دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی می‌توانم فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهم؟ طبیعی است که تمام این سؤالات قبل از عمل از ذهن شما عبور کند و ما اینجا هستیم تا به همه آنها پاسخ دهیم.

در دو هفته اول و تا یک ماه پس از عمل جراحی شکم، درد، کبودی و تورم طبیعی است. بنابراین توصیه می شود تا زمان بهبودی، از کار مرخصی بگیرید و برخی فعالیت های روزمره خود را محدود کنید.

بلافاصله بعد از جراحی زیبایی شکم

بعد از جراحی، ناحیه شکم شما با پانسمان های جراحی پوشانده می شود. در بیشتر موارد، لوله های تخلیه نازک و کوچکی در اطراف ناحیه برش شما قرار داده می شود تا از تجمع خون و سایر مایعات بدن جلوگیری شود.

پس از جراحی باید از شخصی بخواهید که شما را به خانه برساند زیرا احتمالا به دلیل جراحی شکم و تأثیرات بیهوشی نمی توانید تا مدتی رانندگی کنید. تورم و کبودی بعد از جراحی برای همه افراد طبیعی است. در 24 ساعت اول پس از عمل جراحی شکم، بهتر است تا حد امکان استراحت کنید.

هفته اول بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

هفته اول بعد از جراحی معمولا با کبودی و تورم شکم و تا حدی درد همراه است. در این دوران بهتر است بیمار به مقدار کافی استراحت کند و از توصیه های مراقبتی به درستی پیروی کند. مراقبت های هفته اول بعد از حراجی ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر است:

 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی شما را مختل کند و در نتیجه جراحی تاثیر منفی بگذارد.
 • برای به حداقل رساندن درد و تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • از نوشیدن الکل اجتناب کنید.
 • از ورزش کردن و فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت از لمس محل های برش با دست خودداری کنید.
 • آنتی بیوتیک های تجویز شده را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • محل برش ها را ماساژ ندهید.
 • به مقدار زیاد مایعات بنوشید.
 • نمک رژیم غذایی خود کاهش دهید.
 • بانداژها را طبق دستور تعویض کنید.
 • داروهای ضد درد را طبق دستور مصرف کنید.
 • مراقب علائم و نشانه های نامطلوب باشید.
 • تا زمانی که نیاز است گن بپوشید.

هفته دوم پس از جراحی

در این مرحله، ممکن است همچنان مقداری تورم را در ناحیه شکم تجربه کنید. با این حال، درد، کبودی و تورم تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند و سفتی شکم بعد از ابدومینوپلاستی بهبود میابد. برای تسریع بهبودی در این دوره، از سیگار کشیدن پزهیر کنید، به پوشیدن گن ادامه دهید، ناحیه شکم را به آرامی ماساژ دهید و به تدریج پیاده روی های کوتاه و سبک را آغاز کنید.

هفته سوم و چهارم بعد از جراحی

در این مدت می توانید به رژیم غذایی و فعالیت های عادی خود بازگردید. نتایج نهایی جراحی شکم شما باید بعد از 3 تا 4 هفته قابل توجه باشد. با این حال، برای حفظ کانتور شکم خود همچنان باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • از دراز و نشست و وزنه برداری خودداری کنید.
 • به پوشیدن گن ادامه دهید.
 • سعی کنید تحرک و فعالیت های سبک داشته باشید.
 • مراقبت رژیم غذایی خود باشید و وزن خود را کنترل کنید.

چه زمانی می توانید فعالیت های عادی را از سر بگیرید؟

اینکه هر فرد تا چه زمانی می تواند به فعالیت های عادی خود بازگردد به شرایط بدنی او بستگی دارد و این موضوع در افراد مختلف تفاوت است. به طور کل، 3 تا 4 هفته طول می کشد تا فرد بهبود یابد و کار های روزمره مانند رانندگی و خرید را از سر گیرد. بعد از حدود 5 هفته با تایید پزشک، بیمار می تواند به محل کار خود بازگردد.

خوابیدن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، بهتر است فقط طاق واز بخوابید و به پهلو غلط نزنید. دراز کشیدن طاق واز می تواند باعث شود بخیه های شکم کشیده شود؛ بنابراین باید بالا تنه خود را در ارتفاق بیشتری قرار دهید. برای این کار بهتر است از دو عدد بالشت استفاده کنید. برای جلوگیری از غلط زدن به پهلو بهتر است در اطراف خود نیز بالشت قرار دهید.

کلام آخر

دوران نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی نسبتا طولانی است اما در صورت رعایت مراقبت های لازم، می توانید به راحتی این دوران را پشت سر بگذارید و از نتیجه جراحی خود لذت ببرید. در صورت بروز درد طولانی مدت و شدید و مشاهده علائم غیر عادی، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *