علت سفت شدن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

علت سفتی شکم بعد از ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یکی از روش های پرکاربرد برای زیبایی و لاغری شکم است.امروزه بسیاری از افراد به دنبال روشی برای لاغری و دستیابی به اندام ایده آل خود هستند. روش های ابداع شده مانند ابدومینوپلاستی، می توانند به افراد کمک کنند تا در کمترین مدت به اندام دلخواه خود دست پیدا کنند. اما این جراحی نیز ممکن است مانند سایر انواع جراحی های زیبایی عوارضی را به همراه داشته باشد. در این مطلب قصد داریم به برخی عوارض موقت ناشی از این جراحی، به ویژه علت سفت شدن شکم بعد از ابدومینوپلاستی بپردازیم.

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

قدم اول برای آغاز جراحی زیبایی شکم ابدومینوپلاستی، بیهوشی است. بیهوشی جهت راحتی بیمار در طول جراحی صورت می گیرد و نوع بیهوشی با توجه به صلاح دید پزشک انجام می گیرد. سپس پزشک برش های عمودی و افقی را روی شکم فرد ایجاد می کند.

سفت شدن شکم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

شکل و طول برش با توجه به مقدار پوست اضافی تعیین می شود. هنگامی که پوست شکم بلند می شود، عضلات ضعیف شده زیرین شکم ترمیم می شوند. برش دوم در اطراف ناف ممکن است برای برداشتن پوست اضافی در قسمت فوقانی شکم لازم باشد. بعد از حذف شدن پوست ها و بافت های اضافی، یک دهانه جدید برای ناف ایجاد شده و پوست شکم در موقعیت جدید به هم بخیه زده می شود.

علت سفتی شکم بعد از ابدومینوپلاستی

در هر روش جراحی، آسیب عصبی ناشی از بریدگی در بدن وجود خواهد داشت و این موضوع اجتناب ناپذیر است. در روش تامی تاک، علت سفتی شکم بعد از ابدومینوپلاستی که برخی بیماران ممکن است تجربه کنند، در نتیجه آسیب به اعصاب است. از آنجایی که اعصاب سعی می کنند تا مجددا مسیر مناسب خود را پیدا کنند، بیماران ممکن است خارش، سوزش یا دردهای تیز را احساس کنند.

بیماران همچنین ممکن است در نتیجه برداشتن پوست و بخیه شدن آن به هم دچار سفتی شوند. علاوه بر این، سفت شدن ماهیچه ها می تواند باعث سفتی بعد از عمل شود.

درمان سفتی شکم بعد از ابدومینوپلاستی

همانطور که اعصاب بهبود می یابند، راهکار هایی وجود دارد که به فرد کمک می کند تا این روند را سرعت بخشد. ماساژ دادن بافت شکم می تواند یکی از این راهکار ها باشد. برای ماساژ دادن شکم می توان از لوسیون و ملحفه‌های پنبه‌ای و پارچه‌ ای استفاده کرد. این کار به تحریک اعصاب برای بهبودی بیشتر کمک می کند. در موارد شدید تر، داروهایی مانند نورونتین که معمولاً برای دردهای عصبی تجویز می شود، ممکن است مفید باشد.

سفت شدن شکم بعد ابدومینوپلاستی

با این حال، بیماران باید به یاد داشته باشند که گرفتگی یا بی حسی شکم بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از عمل جراحی شکم است. با کمی صبر و گذشت زمان، این عارضه بهبود پیدا می کند و بیماران می توانند به طور کامل از کانتور بدن جدید خود لذت ببرند.

بیشتر بخوانید: جراحی محدود شکم یا مینی ابدومینوپلاستی چیست؟

سفتی شکم بعد از ابدومینوپلاستی چقدر طول می کشد؟

اگرچه احساس سفت شدن شکم نگران کننده به نظر می رسد، اما بخشی طبیعی از روند بهبودی است. بیماران باید انتظار داشته باشند که این سفتی از شش تا دوازده هفته پس از عمل جراحی شکم، و در برخی موارد نیز یک سال پس از آن طول بکشد. پس از بهبودی کامل اعصاب، بازگشت این احساس بسیار نادر است.

سفتی که بعد از عمل جراحی شکم تجربه می کنید ممکن است تا ماه ها بعد از جراحی ادامه داشته باشد. با این حال، این وضعیت هر هفته بهتر می شود به شرطی که حدود 6 تا 8 هفته پس از عمل از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. برای پرهیز از ناراحتی شکم و کمردرد بهتر است تا مدت طولانی کمر خود را خم نکنید، به ویژه برای بلند کردن اجسام سنگین.

علت ورم شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

علاوه بر سفتی شکم، ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی نیز از دیگر عوارضی است که بیماران ممکن است تجربه کنند. تورم در ناحیه شکم کاملا طبیعی است و پس از انجام عمل جراحی شکم قابل انتظار است. تورم بعد از جراحی در ناحیه شکم کاملا طبیعی است.

هنگامی که تحت عمل جراحی شکم قرار می گیرید، خون رسانی به محل جراحی و سیستم لنفاوی تحت تاثیر قرار می گیرد. از آنجایی که جراحی نیاز به یک برش در امتداد ناحیه شرمگاهی دارد، پوست بالای این ناحیه و همچنین رگ های خونی آن دستکاری می شوند. بنابراین جریان خون نمی تواند به راحتی به این ناحیه برسد. سپس، پوست به عنوان یک واکنش شروع به تورم می کند.

علت سفتی شکم بعد از ابدومینوپلاستی

علاوه بر این، از آنجایی که سیستم لنفاوی که مسئول تخلیه مایع است، در این جراحی بریده شده و تغییر می کند، تجمع مایع دربافت بدن ممکن است اتفاق بیفتد. مایع ممکن است در ناحیه شکم یا جایی نزدیک به ران ها و پاهای شما جمع شود. به همین دلیل است که برخی از بیماران در طول بهبودی خود تورم پا را گزارش می کنند.

بیشتر بخوانید: آیا بارداری بعد از عمل جراحی شکم امکان پذیر است؟

کلام آخر

جراحی ابدومینوپلاستی مانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. این جراحی اگر توسط بهترین جراح متخصص پلاستیک انجام شود عوارض خاصی را به همراه نخواهد داشت و می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد. در هر صورت برای دیدن نتیجه اصلی پس از جراحی لازم است تا چند ماه برای از بین رفتن ورم احتمالی و سفتی صبر کنید.

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *