عوارض جراحی ابدومینوپلاستی لاغری شکم

آیا عوارض ابدومینوپلاستی خطرناک هستند؟

آنچه می خوانید...

اگر تصمیم به انجام ابدومینوپلاستی گرفته اید، یا اگر به انجام آن فکر می کنید، مهم است که بدانید این روش چگونه انجام می شود و بعد از آن باید چه انتظاری داشته باشید. آگاهی از عوارض احتمالی جراحی ابدومینوپلاستی به شما کمک می کند تا با آگاهی بیشتری این جراحی را انجام دهید و از بروز عوارض پیشگیری کنید. در این مطلب قصد داریم تا عوارض ابدومینوپلاستی را مورد بررسی قرار دهیم.

جراحی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

طی جراحی ابدومینوپلاستی، چربی و پوست اضافه شکم برداشته می شود و شل شدگی و افتادگی شکم برطرف می شود. در اولین مرحله این جراحی، فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. سپس جای برش روی شکم، درست زیر شکم مشخص شده و جراح به کمک بزار مخصوص، در این محل برشی ایجاد می کند. در این مرحله، پوست شکم بلند می شود، چربی ها و پوست های اضافه برداشته شده و تغییرات لازم اجرا می شود. در مرحله نهایی برای جلوگیری از تجمع مایعات، جراح از لوله های مخصوصی به نام درن استفاده می کند و در نهایت جای برش ها با بخیه بسته می شود.

جراحی ابدومینوپلاستی

عوارض جراحی ابدومینولاستی

همانند هر نوع جراحی دیگر، ابدومینوپلاستی نیز می تواند عوارضی را در پی داشته باشد. به این نکته توجه کنید که این جراحی به تخصص و مهارت بسیاری نیاز دارد و اگر توسط بهترین جراح با تخصص بالا انجام شود، احتمال بروز عوارض تا زیادی کاهش پیدا می کند.

خطرات و عوراض احتمالی ابدومینوپلاستی:

خون ریزی بیش از حد: خونریزی بیش ا حد در حین جراحی ممکن است در اثر عوامل مختلفی رخ دهد و برای جلوگیری از این عارضه نیاز است تا پزشک برخی دارو های مصرفی و شرایط بیمار را مورد بررسی قرار دهد.

واکنش به داروی بیهوشی: برخی افراد ممکن است به دارو های بیهوشی حساسیت داشته باشند و نسبت به آنها واکنش نشان دهند.

عفونت: عفونت یکی از عوارضی است که در صورت عدم رعایت برخی نکات توسط جراح و خود فرد ممکن است بروز کند. به منظور جلوگیری از این عارضه، جراح برای شما آنتی بیوتیک هایی تجویز می کند که باید بطور مرتب و سر وقت مصرف کنید.

هماتوم: هماتوم عارضه ای است که در اثر آسیب دیدن عروق و پارگی رگ های خونی ایجاد می شود.

عوارض ابدومینوپلاستی

لخته خون: لخته خون ممکن است در اثر بی حرکت بودن طولانی بعد از جراحی ایجاد شود. به این منظور توصیه می شود تا فرد در طول دوره نقاهت، روزانه مقدار کمی پیاده روی داشه باشد.

درد: درد، کبودی و تورم از جمله عوارضی هستند که تقریبا همه افراد بعد از ابدومینوپلاستی تجربه می کنند. درد بعد از جراحی با مسکن هایی که پزشک تجویز می کند قابل کنترل است.

نارضایتی از نتایج جراحی: در برخی موارد، ممکن است نتایج جراحی با تصورات شما یکسان نباشد. بهتر است قبل از جراحی، در مورد نتایج با پزشک صحبت کنید و از نتایج جراحی انتطاری منطقی داشته باشید.

جای زخم: جای زخم بعد از ابدومینوپلاستی اجتناب ناپذیر است. جای زخم جراحی در بسیاری از افراد با رعایت نکات مراقبتی، کم رنگ می شود اما در برخی دیگر از افراد، این جای زخم ممکن است برجسته تر و پررنگ تر باشد.

از دست دادن حس پوست: ابدومینوپلاستی یک جراحی تهاجمی است که طی آن پوست و چربی از بدن برداشته می شود و احتمال آسیب به اعصاب وجود دارد. در صورت آسیب عصبی، ممکن است پوست در برخی نواحی بی حس شود.

جلوگیری از عوارض ابدومینوپلاستی

بیشتر بخوانید: علت سفت شدن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

چگونه از عوارض ابدومینوپلاستی پیشگیری کنیم؟

دانستن این نکته مهم است که عمل جراحی زیبایی شکم در مقایسه با سایر انواع جراحی زیبایی، تهاجمی تر و پر عارضه تر است. آنچه بسیار مهم است، این است که می توانید با انتخاب یک جراح خوب و با پیروی از دستورالعمل های او برای آماده سازی و بهبودی، خطر عوارض خود را کاهش دهید.

انتخاب جراح با تجربه

موثرترین راه برای به حداقل رساندن خطرات جراحی زیبایی شکم، انتخاب یک جراحبا تجربه و با تخصص بالا است. بررسی تجربه، نمونه کار و مدارک پزشک به شما کمک می کند تا بهترین پزشک جراح را انتخاب کنید.

انتخاب نوع مناسب تامی تاک

نیاز هر فرد از جراحی زیبایی شکم متفاوت است. به عنوان مثال، اگر فقط به برداشتن مقدار کمی از پوست نیاز دارید، ممکن است با یک مینی تاک شکم به نتایج خوبی برسید. اگر مقدار زیادی وزن از دست داده اید و پوست شلی دارید، جراحی کشیدن پوست شکم یا 360 درجه ممکن است انتخاب بهتری باشد. با جراح خود در مورد اینکه چه چیزی برای شما بهتر است مشورت کنید.

تامی تاک را به تنهایی انجام دهید

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که جراحی ابدومینوپلاستی را با سایر روش‌ها مانند لیپوساکشن و لیپوماتیک شکم ترکیب کنند. این می تواند یک راه عالی برای به دست آوردن نتایج بهتر باشد، اما ترکیب این روش ها، ریسک عوارض را افزایش می دهد. اگر بالای 55 سال سن دارید، سیگار می کشید یا یک بیماری مزمن یا زمینه ای دارید – ممکن است بهتر باشد به جای ترکیب این روش ها، عمل جراحی شکم را به تنهایی انجام دهید. این امر خطر عوارض را از 4% به 3% کاهش می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی

جراح شما دستورالعمل ها و توصیه هایی را برای شما تجویز می کند که به شما کمک می کند تا دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی را به خوبی بگذرانید. این موارد را به دقت دنبال کنید تا بهترین نتیجه را از جراحی شکم خود بگیرید. به عنوان مثال، سیگار کشیدن و برخی داروها خطر عوارض در حین یا بعد از جراحی را افزایش می دهد. جراح به شما توصیه می کند که قبل از جراحی تا زمانی که ممکن است سیگار نکشید و مصرف انواع خاصی از داروها را برای چند هفته متوقف کنید.

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *