عوارض جراحی لیفت صورت

عوارض جراحی لیفت صورت

آنچه می خوانید...

جراحی لیفت صورت یکی از جراحی های پرطرفدار است که امروزه بسیاری از افراد داوطلب انجام آن هستند. طی این جراحی، افتادگی پوست برطرف شده و چین و چروک های پوست از بین می رود. لیفت صورت، مانند هر عمل جراحی، می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. بهترین درمان برای این عوارض، پیشگیری و یافتن بهترین جراح پلاستیک واجد شرایط است. در صورت بروز عارضه، یک جراح پلاستیک ماهر برای مدیریت چنین شرایطی آموزش دیده و با تجربه است. در این مطلب قصد داریم تا برخی عوارض جراحی لیفت صورت که ممکن است با آن مواجه شوید را مورد بررسی قرار دهیم.

جراحی لیفت صورت

مزایای جراحی لیفت صورت

 • رفع چین و چروک های عمقی و سطحی پوست
 • رفع شل شدگی و افتادگی پوست
 • سفت کردن پوست صورت
 • جوانسازی کل صورت
 • پوشش دادن ناحیه فک، گونه، چشم و پیشانی

عوارض جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت معمولا عوارض دائمی و خطرناکی را به همراه ندارد. این جراحی اگر توسط جراح حرفه ای و کاربلد انجام شود می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد و تغییرات مثبتی را در چهره فرد ایجاد کند. برخی از عوارض احتمالی این جراحی می تواند شامل موارد زیر باشد:

خونریزی

شایع ترین علت خونریزی، فشار خون کنترل نشده است. به همین دلیل، جراح باید فشار خون را قبل، حین و بعد از لیفت صورت کنترل کند. قبل از جراحی، به شما دارویی برای کاهش فشار خون داده می شود و در طول زمان جراحی، فشار خون پایین نگه داشته می شود. پس از لیفت صورت، در صورت نیاز، داروهای بیشتری برای فشار خون در اختیار شما قرار داده می شود.

برای کاهش خونریزی، قبل از جراحی از موارد زیر پرهیز کنید:

 • آسپرین، ایبوپروفن، ادویل، پلاویکس، کومادین، وارفارین (یا هر رقیق‌کننده خون دیگری)
 • ویتامین E
 • روغن ماهی / امگا 3
 • گلوکزامین / مکمل‌های غذایی
 • هر گونه دارو، مکمل و دمنوش گیاهی
 • مصرف زیاد ماهی
 • مصرف الکل

نکروز پوستی

نکروز پوست زمانی اتفاق می‌افتد که خونرسانی به پوست به خطر بیفتد و برخی از قسمت‌های پوست فاقد اکسیژن و مواد مغذی مناسب باشند. شیوع این عارضه در روش لیفت صورت فقط 3 درصد است.

عوامل موثر در ایجاد نکروز پوست:

 • سیگار کشیدن (بیشتر از 2 هفته قبل از لیفت صورت باید سیگار را ترک کنید)
 • بافت بسیار نازک پوست
 • خونریزی زیر پوست
 • وجود بیماری عروقی از قبل

نکروز پوستی معمولا با مراقبت از زخم و ناحیه آسیب دیده، خود به خود درمان می شود و در موارد نادر به جراحی مجدد نیاز دارد.

ناهمواری در پوست صورت

وجود ناهمواری در پوست صورت می تواند یکی از عوارض جراحی لیفت صورت باشد. در روز های اول پس از جراحی، به دلیل تورم صورت، ممکن است پوست ناهموار به نظر برسد. در برخی از نقاط صورت نیز ممکن است بخش های سفتی به صورت ناهمواری احساس شود. این عارضه موقت است و معمولا با از بین رفتن تورم بهبود میابد.

خون مردگی یا هماتوم

هماتوم نوعی عارضه است که باعث خون مردگی در زیر پوست می شود. این عارضه بیشتر در افرادی که به فشار خون مبتلا هستند یا از دارو های ضد انعقاد خون استفاده می کنند. موارد خفیف هماتوم ممکن است به درمان خاصی نیاز نداشته باشد و خود به خود بهبود یابد.

عفونت

عفونت یک عارضه بسیار نادر پس از لیفت صورت است. وجود کمی قرمزی پس از جراحی لیفت صورت طبیعی است و نشانه عفونت نیست. در صورت بروز عفونت بعد از جراحی، معمولا برای فرد آنتی بیوتیک تجویز می شود.

آسیب به اعصاب

احتمال بروز آسیب دائمی عصب صورت کمتر از 1 درصد است، اگرچه اختلال عملکرد عصبی گذرا در چند ساعت اول پس از لیفت صورت به دلیل اثرات طولانی مدت بی حس کننده موضعی مورد استفاده در طول جراحی طبیعی است. در اکثر این شرایط، معمولا آسیب عصبی خود به خود ترمیم می شود. در برخی موارد، برای شل کردن موقت طرف دیگر صورت برای ایجاد تقارن، از بوتاکس استفاده می شود.

جای زخم بعد از جراحی لیفت صورت

جای زخم ناشی از جراحی لیفت صورت معمولا به مرور زمان کم رنگ تر می شود. مهارت جراح در بازماندن جای زخم پس از جراحی بسیار مهم است. همچنین اگر فرد به خوبی از جای زخم مراقبت کند، سرعت بهبود پوست افزایش میابد. اسکارهای غیرطبیعی معمولا واضح هستند و ممکن است هیپرتروفیک یا کلوئید باشند. اگر فکر می کنید جای زخم جراحی شما غیر طبیعی است، باید حداقل 6 ماه صبر کنید تا بتوانید اسکار را بازسازی کنید.

کلام آخر

جراحی لیفت صورت معمولا عوارض ماندگار و خطرناکی به همراه ندارد و در صورتی که توسط جراح ماهر و با تجربه انجام شود، عوارض جدی به همراه نخواهد داشت. بنابراین در انتخاب بهترین پزشک جراح برای لیفت صورت دقت کافی را به خرج دهید. در صورت نیاز به مشاوره برای لیفت و جوانسازی صورت، می توانید با مطب دکتر سروش کافی، متخصص جراحی عمومی تماس خاصل فرمایید.

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *