عوارض بعد از جراحی لیپوماتیک

عوارض شایع پس از لیپوماتیک

آنچه می خوانید...

لیپوماتیک یکی از روش های ایمن برای لاغری موضعی است. امروزه بسیاری از افراد به دنبال روش های مختلفی برای لاغری و تناسب اندام هستند؛ از این رو روش هایی مانند لیپوماتیک داوطلبان بسیاری را به خود جذب کرده اند. اما یکی از پرسش هایی که بسیاری از داوطلبان قبل از انجام لیپوماتیک مطرح می کنند، در مورد عوارض لیپوماتیک است. مانند هر روش جراحی دیگری، لیپوماتیک نیز عوارض جانبی خود را دارد و اگرچه انتخاب متخصص حرفه ای، عوارض لیپوماتیک را به حداقل می رساند، اما ناگفته نماند که بدن افراد مختلف نسبت به این روش واکنش های متفاوتی نشان می دهد. در این مطلب بطور کامل به پرسش های شما در مورد عوارض لیپوماتیک پاسخ خواهیم داد.

عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک همانند هر جراحی زیبایی دیگر ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. برخی از این عوارض طبیعی و موقت هستند و با گذشت زمان خود به خود برطرف می شوند. برخی از عوارض دیگر نیز ممکن است جدی تر باشند و اثر طولانی مدتی را به همراه داشته باشند.

بطور کل لیپوماتیک یک جراحی ایمن است و اگر توسط پزشک متخصص و ماهر انجام شود عوارض خطرناکی را به همراه ندارد؛ بنابراین بسیار مهم است که برای انجام این روش زیبایی، به بهترین دکتر لیپوماتیک مراجعه کنید. از جمله عوارض احتمالی این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کبودی و درد

کبودی یکی از عوارض جانبی جراحی لیپوماتیک است که تقریبا همه افراد بعد از جراحی آن را تجربه می کنند. اما درجات مختلفی از کبودی وجود دارد که برخی از آنها ممکن است تا مدت ها روی بدن شما باقی بماند. خوشبختانه در روش لیپوماتیک، برخلاف لیپوساکشن از حرارت و گرما استفاده نمی شود؛ بنابراین درصد کمتری از افراد در این جراحی کبودی های عمقی را تجربه می کنند.
احساس درد بعد از لیپوماتیک نیز طبیعی است و این درد با مسکن کنترل خواهد شد. کبودی پس از مدتی کاهش می یابد، اما اگر درد ادامه پیدا کند، بیمار باید برای معاینه به پزشک مراجعه کند.

کانتورینگ نامناسب بدن

بسیاری از افراد با این قصد که اندامی متناسب با کانتوری زیبا داشته باشند جراحی لیپوماتیک را انتخاب می کنند. در بسیاری از مواقع این امر با لیپوماتیک امکان پذیر است، اما در مواردی که چربی بدن فرد بالا است و میزان زیادی چربی از بدن خارج می شود ممکن است کانتورینگ بدن کاملا هموار نباشد. این بی نظمی ها بیشتر به دلیل خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست است که باعث می شود پوست مواج، ناهموار و پژمرده به نظر برسد.

آمبولی ریوی

این عارضه بسیار نادر است. با این حال، با افزایش مقدار چربی حذف شده با جراحی، شانس آمبولی چربی نیز ممکن است وجود داشته باشد. در این فرآیند، چربی از طریق رگ‌های خونی به داخل ریه‌ها می‌رود و گردش خون را مسدود می‌کند و در موارد شدید منجر به مشکل در تنفس، ناتوانی و آسیب به مغز می شود.

بی حسی

بی‌حسی اولین عوارض لیپوماتیک است، اما علاوه بر تجربه بی‌حسی اولیه، بیماران ممکن است برای مدت طولانی بی‌حس بمانند و در موارد نادر، بیماران کاهش حساسیت را در ناحیه‌ای که چربی از آن برداشته شده تجربه می کنند.

علاوه بر این، بی‌حسی می‌تواند به دلیل تورم بیش از حد رخ دهد که در نهایت منجر به زخم یا تیره شدن پوست اطراف ناحیه‌ای که چربی برداشته شده است خواهد شد.

شل شدن پوست

شلی و افتادگی پوست پس از جراحی لیپوماتیک به دلیل نداشتن زمان کافی برای جمع شدن پوست است. پوست بعد از عمل به سرعت منقبض می شود، اما در برخی موارد به این دلیل که چربی زیادی به یکباره از یک ناحیه برداشته می شود ممکن است پوست آن ناحیه شل و افتاده شود. میزان چروک شدن پوست به سن بیمار نیز بستگی دارد. بیماران مسن تر نسبت به افراد جوان افتادگی بیشتری دارند. برای جلوگیری از این اتفاق، قبل از جراحی با پزشک خود در مورد روش های جلوگیری از افتادگی پوست بدن صحبت کنید.

نکروز پوست

نکروز پوست زمانی اتفاق می‌افتد که ناحیه ای که تحت عمل لیوماتیک قرار گرفته است به دلیل برداشتن بیش از حد سلول‌های چربی یا تکنیک لیپوماتیک تهاجمی شروع به از بین رفتن می‌کند که باعث آسیب به پوست زیرین یا محدودیت در اکسیژن رسانی به ناحیه می‌شود. این عارضه به ندرت رخ می دهد و افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر این عارضه جانبی هستند.

سایر عوارض جانبی ناشی از نکروز عبارتند از عفونت، ایجاد لخته در رگ خونی زیرین، التهاب و آسیب به رگ های خونی در طول عمل جراحی.

ایجاد عفونت

در صورتی که جراحی لیپوماتیک به درستی انجام شود، احتمال بروز عفونت بسیار پایین است. عفونت بعد از لیپوماتیک معمولا در اثر استفاده از ابزار جراحی یا محیط آلوده، ورود آلودگی به بدن از طریق زخم ها و رعایت نکردن بهداشت بعد از عمل رخ می دهد. در صورت انتخاب پزشک حرفه ای و کلینیک معتبر و شستشو و مراقبت منظم از زخم ها پس از جراحی، احتمال بروز عفونت تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

سایر عوارض لیپوماتیک شامل درد طبیعی پس از جراحی است. میزان درد در افراد مختلف متفاوت است، اما معمولاً چند روز پس از عمل فروکش می‌کند. با این حال، ادامه دار بودن درد معمولا به دلیل اصلاح بیش از حد یا برداشتن چربی بسیار نزدیک به سطح پوست باشد. علاوه بر موارد فوق، برخی از عوارض جانبی رایج عبارتند از عدم تعادل مایعات، مشکلات قلبی و کلیوی، خونریزی، و اغلب اوقات، نارضایتی بیمار.

اگر قصد دارید تا با روش لیپوماتیک چربی های موضعی بدن خود را از بین ببرید، بهتر است برای جلوگیری از عوارض لیپوماتیک و از همه مهم تر، برای دستیابی به نتیجه دلخواه، به متخصص جراحی عمومی و مراکز معتبر مراجعه کنید. مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک نیز می تواند در کاهش عوارض این جراحی به شما کمک کند، بنابراین در مورد نیز موضوع با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر سروش کافی

دکتر سروش کافی

متخصص جراح عمومی
با سابقه ۴ ساله فعالیت به عنوان پزشک عمومی
پزشک اورژانس مدیر کلینیک زیبایی و اعمال جراحی سرپایی و تزریق بوتاکس و فیلر
و سابقه ۵ ساله فعالیت به عنوان جراح در عرصه های مختلف درمان بیماران و اعمال جراحی زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *